Szybka dostawa
Wysoka jakość
Recenzje
4.4
Elastyczna płatność

Twój koszyk jest pusty

Znajdź nas

Odnawialnej energii

Jak zasilać Twój dom z drewna – najlepsze sposoby na uzyskiwanie odnawialnej energii

Nie masz możliwości korzystania z gazu czy prądu na swojej działce lub chcesz żyć bardziej ekologicznie? Pomożemy Ci przyjrzeć się najlepszym opcjom na uzyskiwanie odnawialnej energii w Twoim domu z drewna. 

Być może planujesz używać tylko gaz i wodę, a może chcesz wytwarzać własną energię elektryczną. Jeśli lubisz proste rozwiązania, to podstawowy system zbierania wody i drewno opałowe zapewnią wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniach i podgrzać jedzenie.

Mimo to, wiele osób wybiera bardziej wyrafinowane konfiguracje dla swoich drewnianych domów wybudowanych na łonie natury. Dzięki takim rozwiązaniom można żyć w podobny sposób, jak z dostępem do wszelkich mediów – ale bez płacenia za rachunki.

Odnawialne źródła energii są najpopularniejszym sposobem na zasilanie domu bez dostępu do mediów. Przyjrzyjmy się, zatem najlepszym alternatywą do wytwarzania własnej energii w domu z drewna.

1. Uzyskiwanie odnawialnej energii – energia słoneczna

Energia słoneczna jest najszybciej rozwijającym się odnawialnym źródłem energii oraz świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej w budynkach bez dostępu do prądu.

Jeśli chcesz wykorzystać energię słoneczną, to najlepszą metodą jest instalacja paneli słonecznych. Takie panele magazynują w swoich bateriach dużą ilość energii słonecznej, która jest następnie przekształcona w energię elektryczną oraz wykorzystana do zasilenia drewnianego domu.

Panele słoneczne można łączyć z innymi odnawialnymi technologiami dostarczania energii elektrycznej, takimi jak: pompy ciepła i turbiny wiatrowe. Technologie te dobrze ze sobą współgrają, ponieważ panele słoneczne można skonfigurować tak, aby pomóc, na przykład, zasilić pompę ciepła. Ponadto, kilka z tych systemów może być wykorzystanych do magazynowania ciepła.

Zalety energii słonecznej:
Odnawialne źródło energii.
Zmniejszenie opłat za prąd.
Niewielkie koszty utrzymania.
W niektórych przypadkach można otrzymać zapłatę za dodatkowo wytworzoną energię.

Wady energii słonecznej:
Panele wymagają bezpośredniego światła słonecznego.

Przeczytaj więcej na temat najlepszych poręcznych paneli słonecznych oraz zestawów tutaj: https://tinyhousehugeideas.com/solar-panel-kits/

odnawialnej

2. Własnoręczna domowa turbina wiatrowa

Turbiny wiatrowe służą do przechwytywania energii kinetycznej wiatru oraz wytwarzania z niej energii elektrycznej. Generator wiatrowy może wytwarzać energię elektryczną przez około 90% czasu swojej pracy.Niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi i nie masz dostępu do mediów, czy też mieszkasz na przedmieściach i chcesz obniżyć rachunki za prąd, domowe turbiny wiatrowe są doskonałym rozwiązaniem. Podczas, gdy energia słoneczna jest opcją przyjazną dla środowiska, to energia wiatrowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających w obszarach, gdzie siła wiatru jest niezawodna. Wystarczy trochę specjalistycznej wiedzy, ziemi oraz akumulatorów o wysokim napięciu i za około 700 EUR możesz sprawić sobie średniej wielkości domową turbinę, która zaspokoi Twoje potrzeby.

Zalety turbiny wiatrowej:

 • Czyste, odnawialne źródło energii.
 • Niskie koszty utrzymania i eksploatacji.
 • Energia elektryczna jest przechowana na następny dzień.
 • Dobrze wykorzystana przestrzeń terenu.

Wady turbiny wiatrowej:

 • Potrzebny jest silny wiatr, aby mogła działać.
 • Turbiny są głośne oraz niezbyt estetyczne. 

odnawialnej

3. Mikro-Hydroelektrownia – jak wykorzystać wodę?

Niezależnie od tego, czy pochodzi z małego strumienia czy z większej rzeki, system hydroelektryczny (zwany również hydroenergią lub systemem wodnym) może wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić wszystkie urządzenia elektryczne oraz oświetlenie w przeciętnym domu.

Jeśli w pobliżu Twojej posesji znajduje się bieżąca woda, warto jest rozważyć elektrownie wodną.Należy, jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga zainstalowania turbiny, pompy lub koła wodnego, w celu przekształcenia energii przepływającej wody w energię obrotową, a następnie w energię elektryczną.

Zalety Mikro-Hydroelektrowni:

 • Wydajność – system wodny może generować więcej energii elektrycznej niż potrzeba do zasilania urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia, więc jej nadmiar można wykorzystać do ogrzewania domu oraz wody.
 • Efektywność oraz niezawodność – możliwe jest generowanie energii 24 godziny na dobę, często wytwarzana jest cała potrzebna energia elektryczna, a nawet więcej.
 • Do wytworzenia energii elektrycznej potrzebny jest tylko niewielki przepływ wody.
 • Minimalizacja śladu węglowego.

Wady Mikro-Hydroelektrowni:

 • Wymagany jest bardzo specyficznego zestaw warunków na Twojej działce.
 • Ilość wytwarzanej energii będzie się zmieniać wraz z porami roku.

Rozważasz rozwiązanie hydroenergetyczne? Koszty oraz produktywność są omówione w tym artykule: https://www.renewablesfirst.co.uk/hydropower/hydropower-learning-centre/how-much-do-hydropower-systems-cost-to-build/

odnawialnej

4. Rozwiązania nieodnawialne, czyli generatory prądu

Idealnym, a przede wszystkim przyjaznym dla środowiska sposobem na korzystanie z prądu w domu z drewna jest użycie energii odnawialnej. Jeśli, jednak taka opcja nie jest dla Ciebie odpowiednia, możesz użyć generatora prądu.

Przenośne generatory mają różne kształty i rozmiary – od większych komercyjnych generatorów po mniejsze generatory, łatwe do przenoszenia. Z racji tego, że większość osób nie potrzebuje dużych jednostek, które produkują ogromne ilości prądu, to wybierane są mniejsze generatory o niższej mocy.

Większość generatorów jest zasilana benzyną lub propanem, co oznacza, że ​​zawsze pod ręką powinieneś mieć zapas tych substancji.

Najpopularniejszą formą przenośnej produkcji energii elektrycznej jest generator prądu na diesel. Jednak, ma on kilka wad: spaliny zanieczyszczają środowisko; generatory są hałaśliwe; a przechowywanie paliwa stwarza pewne ryzyko.

Jest mało prawdopodobne, że ktoś mógłby wybrać taką opcję jak użycie oleju napędowego jako podstawowej formy wytwarzania energii elektrycznej. Jednak w niektórych sytuacjach może to być najtańszy sposób na zaspokojenie bardzo małego zapotrzebowania na prąd (po opcjach z użyciem energii odnawialnej). Ponadto, takie rozwiązanie może być niezawodnym awaryjnym wsparciem, jeśli mieszkasz w miejscu bez dostępu do mediów (np.: w lesie) lub Twój dom z drewna nie jest Twoim miejscem stałego pobytu.

Zalety energii nieodnawialnej:

 • Generator jest bardzo tani i łatwy w konfiguracji oraz obsłudze.
 • Generowany jest stały dopływ mocy.

Wady energii nieodnawialnej:

• Nieodnawialne źródło energii.

• Niekorzystny wpływ na środowisko

Możesz sprawdzić niektóre opcje na przenośne generatory tutaj:https://generatorgrid.com/small/

uzyskiwanie energii

5. Ogrzewanie energią słoneczną – energia pasywna i aktywna

Pasywne ogrzewanie słoneczne odnosi się do projektowania domu w taki sposób, żeby gromadził ciepło ze słońca. Natomiast, pasywne chłodzenie oznacza zapewnienie naturalnego zacienienia w celu ochłodzenia domu (świetnie sprawdzają się, np.: drzewa liściaste, zadaszenie lub osłony przeciwsłoneczne).

uzyskiwanie energii

Jak wskazuje samo słowo „pasywny”, praktycznie nie ma niczego, co wymagałoby konserwacji lub naprawy – ponieważ nie jest użyty żaden sprzęt. Jednak, częstym błędem popełnianym przy próbie zastosowania ogrzewania pasywnego jest to, że nie każdy uwzględnia osłonę od światła. Jeśli nie wziąłeś pod uwagę naturalnego chłodzenia, to dom latem może się nagrzać tak bardzo, że takie zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu z drewna, nie jest potrzebne nawet zimą.

Jednak, właściwie zaplanowany projekt na uzyskanie pasywnej energii słonecznej wraz z izolacją może zapewnić do 50% oszczędności energii w porównaniu do domów nieposiadających takich rozwiązań.

6. Ogrzewanie pozyskiwane z biomasy

Biomasa to dowolna forma odpadowego drewna, które jest spalane w celu wytworzenia ciepła. Ten termin obejmuje głównie: kłody, zrębki, granulki oraz odpady drzewne. Mimo, że energia jest wykorzystywana do przetwarzania i transportu tych produktów, to jest ona stosunkowo niskoemisyjna – o ile drzewo jest sadzone ponownie. Tak! Posiadanie kominka w domu z drewna jest całkowicie bezpieczne! Taki kominek zapewnia nie tylko przytulną atmosferę, ale również efektywne źródło ciepła.

System ogrzewania na granulki drzewne jest niezwykle popularny w instalacjach gospodarstwa domowego, ponieważ paliwo jest automatycznie przenoszone do kotła. Wszystko, co musisz zrobić, to od czasu do czasu uzupełniać zbiornik.

Ponadto, granulki drzewne produkują bardzo mało popiołu, więc takie zbiorniki nie muszą być zbyt często opróżniane.

odnawialnej

W dobrze izolowanych domach piec opalany drewnem może być wystarczający, aby zapewnić komfortowe środowisko wewnątrz budynku

Urządzenia opalane drewnem, z reguły wymagają magazynu ciepła (zbiornika). Doskonałym narzędziem jest bojler, który przez krótki czas ogrzewa duży izolowany zbiornik wody, z którego w razie potrzeby odprowadzane jest ciepło.

Niektóre bojlery na biomasę mogą pracować w strefach, w których obowiązuje zakaz spalania odpadów – o ile posiadają odpowiednie świadectwo zwolnienia z podatku. Ponadto, kotły (bojlery) na granulki drzewne są podobne do powietrznych pomp ciepła pod względem kosztów kapitałowych i eksploatacyjnych.

uzyskiwanie energii

W celu zaoszczędzenia pieniędzy i zmniejszenia swojego śladu węglowego, pierwszym krokiem jest zainwestowanie w wybór najlepszej izolacji, Popraw uszczelnienie w domu i zainstaluj wentylację z odzyskiem ciepła zamiast płacić za generowanie energii. W taki sposób oszczędzisz energię elektryczną, za którą już zapłaciłeś, zamiast zwiększać dostawy prądu.

Budowanie domu z drewna, w którym nie ma możliwości korzystania z mediów może zapewnić dużą swobodę, zarówno finansową, jak i od ograniczeń, które towarzyszą życiu z dostępem do energii elektrycznej. Koniec z przerwami w dostawie prądu podczas burzy, koniec z nieoczekiwanymi podwyżkami cen.

Powrót

Projekty domów według potrzeb klienta!

Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!

Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!

Złożyć wniosek
dommistrza.pl
TimberCabins

Timber Cabins używa czterech głównych rodzajów plików cookie.

Dommistrza.pl używa czterech głównych rodzajów plików cookie. Kontynuując przeglądanie, wyrażasz zgodę na niezbędne pliki cookie. Możesz również zaakceptować użycie innych plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie i tego, jak ich używamy, można znaleźć w naszym Powiadomieniu o plikach cookie Polityka prywatności i plików cookie. Polityka prywatności