Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że drewno to niesamowity materiał budowlany. Z tego surowca mogą powstać piękne domy mieszkalne, które przetrwają próbę czasu i będą cieszyć swoich właścicieli przez wiele pokoleń. Drewno to ekologiczny, naturalny i wytrzymały materiał budowlany, a dzięki odpowiedniej obróbce przewyższa swoimi zaletami inne surowce. Zatem, jak należy przygotować drewno na dom? Jaka jest różnica między drewnem suszonym w piecu a drewnem poddanym obróbce termicznej?
Drewno suszone w piecu, a drewno poddane obróbce termicznej: jaka jest różnica?
Drewno w stanie surowym nie jest dobrym materiałem na jakąkolwiek konstrukcje. Oczywiście, jest to niezwykły materiał o cudownych właściwościach, ale drewno na dom to drewno, które jest odpowiednio zabezpieczone. Ograniczenie rozprzestrzeniania się szkodników i chorób wywołanych przez pleśń w dalszym ciągu jest głównym czynnikiem branym pod uwagę podczas budowy domów z drewna. W czasie procesu powstawania tych niesamowitych konstrukcji należy przestrzegać pewnych norm i regulacji dotyczących bezpieczeństwa. Oznacza to, że zanim z drewna powstanie dom, należy je najpierw wysuszyć w piecu lub poddać obróbce termicznej.
Właściwie, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma metodami? Drewno suszone w piecu nie jest drewnem modyfikowanym termicznie. Jest po prostu suszone w piecu do określonej zawartości wilgoci, aby zapewnić mu lepsze działanie podczas końcowego użycia. Suszenie w piecu nie zmienia struktury komórkowej drewna, a jedynie zmienia zawartość wilgoci.
Z kolei modyfikacja cieplna (obróbka termiczna) to proces naukowy, który zmienia właściwości, skład chemiczny, strukturę i funkcje użytkowe drewna na poziomie komórkowym. Drewno modyfikowane termicznie jest podgrzewane w znacznie wyższych temperaturach niż drewno suszone w piecu, ale w wysoce kontrolowany sposób.
Drewno suszone w piecu, a drewno poddane obróbce termicznej: jaka metoda jest lepsza?
Ze względu na szkodliwe skutki fumigacji, preferowaną metodą na obróbkę drewna jest obróbka termiczna. Drewno stosowane na zewnątrz może być narażone na działanie wilgoci, czynników atmosferycznych i różnego rodzaju szkodników. Z biegiem czasu te pierwiastki rozkładają związki znajdujące się w drewnie. Drewno modyfikowane termicznie to taki surowiec, który został poddany obróbce termicznej w celu zmiany jego właściwości i ochrony przed niszczącymi czynnikami zewnętrznymi.
Ogromną zaletą obróbki termicznej jest to, że powoduje zmiany w strukturze komórkowej drewna, chroniąc je przed gniciem. Temperatury w zakresie 160–260°C używane do obróbki cieplnej powodują rozkład hemicelulozy, substancji zawartej w drewnie, wykorzystywanej przez grzyby jako źródło pożywienia. Proces ten zmniejsza również zawartość wilgoci w drewnie, zapobiegając wchłanianiu przez nie dużej ilości wody.
Natomiast drewno suszone w piecu ma na celu jedynie wysuszenie drewna – nie zmienia to w żaden sposób jego właściwości. Podstawowe zalety suszenia tego surowca polegają na tym, że końcowy materiał jest lżejszy i ma określoną strukturę lub kształt. Co więcej, bardzo często drewno jest suszone zgodnie ze specyficznymi wymaganiami klienta.
Z tego powodu, obróbka termiczna jest zdecydowanie znacznie korzystniejszą metodą. Można powiedzieć, że drewno modyfikowane termicznie jest stosunkowo nowym „produktem”, o nowych właściwościach.
Drewno oraz produkty z niego wykonane to dzieła sztuki. Dlatego, podczas przygotowania tego surowca pod dom mieszkalny należy zastosować najlepszą metodę, aby właściciel takiego budynku mógł cieszyć się jego walorami przez długi czas.
Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!