Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!
Nie jest tajemnicą, że drewno dobrze zatrzymuje ciepło, zapewnia korzystny mikroklimat w pomieszczeniach, a także jest niezwykle estetyczne. Jednak, w niektórych przypadkach, „wrodzone” właściwości izolacyjne tego materiału nie wystarczą – z tego powodu izolacja domu staje się koniecznością.
Niewiele osób ma świadomość, że nieocieplone ściany są odpowiedzialne za około 20% strat ciepła w domu. Izolacja ścian z zewnątrz umożliwia akumulację i zatrzymanie ciepła. Ponadto, zastosowanie izolacji drewnianej konstrukcji ogranicza dopływ chłodnego powietrza w okresie zimowym oraz poprawia parametry cieplne budynku. To nie wszystko, ponieważ izolacja wzmacnia również parametry akustyczne budynku oraz utrzymuje komfortową temperaturę w pomieszczeniach w okresie letnim.
Mimo, że jest wiele możliwości na izolację drewnianego domu, to najbardziej znaną metodą jest izolacja za pomocą styropianu. Ocieplając domek letniskowy w ten prosty sposób, specjalne panele poliestrowe (styropianowe) mocuje się bezpośrednio do drewna. Choć, ze względu na swoją prostotę, metoda ta zyskuje dużą popularność, zdaniem ekspertów nie jest to opcja, która zapewni najwyższą jakość izolacji, biorąc pod uwagę szczelność poliestrowego materiału.
Kolejny sposobem na ocieplenie domu może być użycie poliuretanu. Ze względu na swoją wyjątkową jakość, poliuretan jest materiałem niezwykle pożądanym, jeśli chodzi o izolację domów. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka elastyczność, co jest bardzo ważne w procesie termoizolacji.
Izolacja wełną mineralną/skalną może być inną, znacznie korzystniejszą opcją izolacji domu, z racji tego, że ten materiał odznacza się lepszą jakością niż styropian. Należy, jednak wziąć pod uwagę to, że zastosowanie tej metody będzie dodatkowo wymagało użycia folii polietylenowej, która pomoże wchłonąć szkodliwą dla ścian parę wodną.
Niezależnie od tego, jaką metodę izolacji wybierzesz, należy wziąć pod uwagę współczynniki przenikania ciepła U oraz oporu cieplnego R. Kryterium przenikania ciepła pozwoli ocenić izolacyjność cieplną lub ilość ciepła, jaka może przeniknąć przez osłonę z materiału izolacyjnego. Reguła jest prosta: im mniejsza wartość U, tym mniej ciepła przenika. Natomiast, patrząc na współczynnik oporu cieplnego R, im wyższy opór, tym izolacja jest skuteczniejsza.
Przed przystąpieniem do izolacji, należy się przygotować na to, że ocieplenie drewnianych ścian nie będzie ani tanie ani szybkie, a rezultaty tego procesu będą najbardziej zależały od jakości użytych materiałów.
W zależności od specyfikacji każdego domu, konkretne rzeczy mogą być ważne dla procesu izolacji poszczególnych domów. Mimo to, chyba najważniejszą kwestią, którą należy rozważyć przed przystąpieniem do ocieplania ścian jest to, czy dom będzie użytkowany przez co najmniej kilka lat. W takim przypadku, jest bardzo prawdopodobne, że styropian, pianka poliuretanowa czy inny materiał, ulegną uszkodzeniu – jeśli dom jest ocieplany zaraz po jego wybudowaniu. Zgodnie z praktyką, ściany drewnianego domu zazwyczaj stawia się doliczając dodatkowe 2-3% do docelowej wysokości ściany. Niezwykle ważnym jest, aby wziąć ten dystans pod uwagę podczas wykonywania prac izolacyjnych. Na przykład, jeśli wysokość ściany domu wynosi 4.5 m, to ta wysokość zmniejszy się o 10 cm, gdy tylko drewno osiądzie. Z tego powodu, podczas budowy nowego domu, zaleca się, aby poczekać aż drewniane ściany się uregulują. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, należy skonsultować się z ekspertem od prac izolacyjnych.
Kolejnym ważnym aspektem związanym z izolacją ścian w drewnianym domu jest to, że zaleca się wykonywanie wszystkich prac izolacyjnych od zewnątrz, ponieważ wykonanie izolacji od wewnątrz jest mało praktyczne. Aby wewnętrzne ściany już wybudowanego domu mogły być ocieplone, bardzo często konieczne jest rozebranie podłogi. Jeśli praca nie jest wykonana należycie, to drewno może stworzyć doskonałą pożywkę do hodowli owadów i pleśni. Ocieplenie domu w ten sposób, czyli od zewnątrz, zmniejsza również obciążenie temperaturowe jego ścian – temperatura ścian pozostaje stabilna przez cały rok.
Jeśli chodzi o wybór materiałów użytych do izolacji ścian to, jak było wspomniane wyżej, istnieje wiele różnych opcji. Jednak, wybierając materiał izolacyjny, zalecamy, aby zwracać uwagę na to czy użyty materiał przepuszcza parę wodą – czy jest „oddychający”. Jeśli przez materiał nie przedostaje się wiatr, to nie akumuluje on wilgoci, a także jest odporny na wzrost mikroorganizmów. Ponadto, należy również zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła – im niższy jest współczynnik, tym mniej materiału izolacyjnego będzie potrzebne, a przewodność cieplna ostatecznie wpłynie na koszty ogrzewania.
Jak było wspomniane wcześniej, okna i drzwi są odpowiedzialne za 25%, a czasami nawet 30% strat ciepła. Zatem, jeśli inwestujesz w izolację domu, w żadnym wypadku nie pomijaj uszczelniania okien i drzwi.
Prawdopodobnie, najpopularniejszą opcją o wysokim poziomie termoizolacji jest użycie plastikowych okien oraz uszczelnianie drzwi. Jednak, aby zachować autentyczność oraz rustykalny styl domów z drewna, można w inny sposób zwiększyć termoizolację. Jeśli w grę wchodzą drewniane okna, które nie są w zbyt dobrym stanie, można rozważyć możliwość wymiany szkła na grubsze. Ponadto, starsze okna, które cechują się słabą termoizolacją, ale utrzymują pewną autentyczność drewnianych budynków, są wyposażone w okiennice – w tym przypadku takie okiennice muszą pozostać zamknięte.
Kolejną możliwą opcją jest nałożenie specjalnej szpachli lub szczeliwa na miejsca, w których szyba jest mocowana do ramy okna, a w razie potrzeby można także wymienić listwę obramowania szyby. Warto również pamiętać, że tak długo jak temperatura na zewnątrz nie spada poniżej zera, na całym obwodzie ram okna można przykleić specjalną taśmę izolacyjną. Natomiast, widoczne gołym okiem pęknięcia w ramie okiennej mogą być uszczelnione przy pomocy bawełnianej waty, skrawków paralonu lub innego materiału używanego do izolacji.
Jeśli chodzi o drzwi, szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na drzwi wejściowe, ale wszystkie drzwi, które prowadzą do nieocieplonych pomieszczeń: piwnicy, strychu lub korytarzy. W tym przypadku, głównym zadaniem izolacji może być uszczelnienie pęknięć między futrynami. Ponadto, jeśli borykasz się z sytuacją, w której zimne powietrze przedostaje się do pomieszczenia przez dolną szparę w drzwiach, to możliwe jest przymocowanie do nich specjalnej szczotki, którą można kupić lub zrobić przy użyciu specjalnej gumy.
Kolejną istotną kwestią jest zintegrowane podejście do procesu izolacji. Ocieplaj nie tylko ściany, ale także podłogę i dach. Jeśli w domu znajduje się nieogrzewane poddasze lub piwnica, to bardzo ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na te pomieszczenia podczas izolacji.
Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!