Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!
Posiadając małą działkę, często stajemy przed dylematem, jaki rodzaj budynku na niej wybudować. Niektórzy z nas w czasie zimowym bardziej potrzebują sauny, a inni nawet w tym okresie niechętnie rezygnują z zalet jakie przynoszą domki ogrodowe – oczywiście, te zalety pozostają do lata. A co, jeśli dowiesz się, że nie musisz wybierać pomiędzy tymi opcjami? Prawda jest taka, że gdy domki letniskowe są mądrze zaprojektowane, to mogą pełnić obie funkcje.
Jak wyglądają takie domki ogrodowe – jak wygląda sauna i co musisz wiedzieć na temat jej budowy? To są tematy tego artykułu.
Niewielki rozmiar działki ogrodowej i duży popyt na sauny sprawiają, że kwestia budowy własnej sauny staje się bardzo dyskusyjna. Jeśli, jednak lubisz dość często korzystać z zalet sauny i tak czy inaczej planujesz zbudować domek ogrodowy na swojej działce – połączenie domek ogrodowy/sauna może być doskonałą inwestycją.
Mimo, że te rodzaje budynków zwykle nie są duże – w projekcie jest zawarta sauna i niewielka przestrzeń mieszkalna z niezbędnymi udogodnieniami – to po rozważnym przemyśleniu wszystkich detali możliwe jest stworzenie przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni dla Ciebie i najbliższych Ci osób. Podczas procesu budowy, najwięcej uwagi należy poświęcić saunie i jej montażowi: należy zadbać nie tylko o właściwy montaż ścian i podłogi, ale również wysokiej jakości wentylację oraz inne aspekty związane z bezpieczeństwem.
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek budowy na swojej działce, niezwykle istotne jest, aby znać wymagania konstrukcyjne dla tego rodzaju budynków. Pozwolenie na budowę będzie wymagane w przypadku, gdy wymiary domku ogrodowego/sauny będą większe niż 80 m2, a sama konstrukcja będzie wyższa niż 8,5 m. Nie mniej ważny jest wybór odpowiedniego miejsca na wybudowanie planowanego domku: bez pozwolenia, montaż nawet najmniejszego budynku nie jest możliwy, jeśli działka znajduje się na obszarze dziedzictwa kulturowego.
Co prawda nawet, jeśli nie jest wymagane pozwolenie na budowę domku letniskowego z sauną, warto jest wiedzieć, że budynek nadal będzie musiał spełniać określone wymagania – domki ogrodowe/sauny muszą zachować uregulowaną odległość, która wynosi co najmniej 3 metry od granicy działki. W przypadku, gdy ten dystans jest mniejszy, wymagane jest pisemne pozwolenie na budowę od właściciela sąsiedniej działki i to przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Podczas budowy konstrukcji, w której zintegrowana będzie sauna, szczególnie ważne jest spełnienie wszystkich wymagań dotyczących bezpieczeństwa pożarowego i sanitarnego.
Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć podczas podejmowania decyzji jaki rozmiar domku ogrodowego z sauną chcesz mieć, jest liczba osób, które będą z niego korzystać. Jeśli wyobrażasz sobie domek ogrodowy z sauną jako Twoje prywatne miejsce odpoczynku, ale również takie, które możesz dzielić z bliskimi, wtedy optymalne wymiary wynosiłyby 2 x 2,5 m, a wysokość sufitu miałaby około 2,2 m. W ten sposób, nie tylko dwie osoby będą mogły korzystać z dobrodziejstwa sauny, ale również znajdzie się trochę miejsca, aby wyprostować kości.
Drugim ważnym aspektem jest to, że podczas montażu sauny należy zwrócić szczególną uwagę na podłogę. Chociaż podłoga zazwyczaj jest zrobiona z drewna, zastąpienie jej betonem i umieszczenie na niej drewnianej kratki ułatwi zbieranie wody i wymianę podłogi w razie potrzeby. Chyba najważniejszym elementem sauny jest piec, który zarówno może być opalany drewnem, jak i elektryczny. Mimo, że piece opalane drewnem są nierozerwalnie związane z tradycyjnym wizerunkiem sauny, a obecnie istnieją różne przydatne ulepszenia, to domek ogrodowy z sauną zazwyczaj jest zasilany piecem elektrycznym. Jednym z powodów jest to, że takie piece nie są ogrzewane ogniem i nie potrzebują kominka lub paleniska, co sprawia, że są one znacznie bardziej kompatybilne z budynkiem, jakim jest sauna. Należy również wspomnieć, że piece elektryczne nie podlegają tak wysokim normom bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do pieców opalanych drewnem. Ponadto, warto jest pamiętać, że w zależności od nowoczesności pieca elektrycznego, często istnieje możliwość regulacji poziomu wilgotności, zmieniając tym samym nawet rodzaj samej sauny.
Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!