Szybka dostawa
Wysoka jakość
Recenzje
4.7
Elastyczna płatność

Twój koszyk jest pusty

Znajdź nas

Cena nowych schodów drewnianych: Materiały i robocizna

schody drewniane cena

Prace związane z postawieniem schodów wewnętrznych dotykają w zasadzie każdego budującego, czy przebudowującego, wielopoziomową nieruchomość. Często dużą bolączką jest wybór właściwej opcji, bo na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli schodów w szerokiej gamie wizualnej i cenowej. 

Cena wykonania schodów drewnianych, w zależności od wybranego materiału i technologii, znacząco się różni. Najtańsze, gotowe konstrukcje schodów drewnianych, można kupić już za 1500 zł. Nieco droższe będzie wybudowanie schodów żelbetowych i pokrycie ich drewnem - to wydatek minimum 7500 zł. Wykonywane na zamówienie schody drewniane to koszt nawet powyżej 10000 zł. 

Nim zostanie podjęta decyzja warto zapoznać się z przepisami prawa regulującymi budowę schodów wewnątrz nieruchomości, kosztem materiału i robocizny, oraz czasem pracy montażowej.

Czy jest prawo, które dotyczy schodów wewnątrz domu?

Zasady dotyczące konstrukcji schodów wewnętrznych określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju, czyli słynne warunki techniczne - zasady jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Paragraf 68 określa, jak powinien wyglądać spocznik (płyta stanowiąca początek, lub koniec biegu), bieg (szereg stopni połączonych ze sobą) i maksymalna wysokość stopni. 

Minimalna szerokość biegu i spocznika, maksymalna wysokość stopnia

I tak, dla budynków jednorodzinnych, w zabudowie zagrodowej i mieszkań wielopoziomowych, minimalna szerokość biegu, jak i spocznika wynosi 80cm, a maksymalna wysokość stopni 19 cm. Schody do kondygnacji podziemnej, pomieszczeń technicznych i poddaszy nieużytkowych powinny posiadać bieg i spocznik również o minimalnej szerokości 80cm, stopnie jednak mogą mieć maksymalną wysokość 20cm. Warto wiedzieć, że szerokość użytkową schodów mierzy się: 

 • między wewnętrznymi krawędziami poręczy, 
 • lub, w przypadku balustrady jednostronnej, między wewnętrzną powierzchnią balustrady a wykończoną powierzchnią ściany.

Szerokość stopni

Szerokość stopni stałych §69 rozporządzenia reguluje za pomocą wzoru: 

2h+s = 0,6 do 0,65 m

gdzie h oznacza wysokość stopnia, a s jego szerokość.

Czyli dla maksymalnej wysokości stopnia 19 cm szerokość może wynosić 22 - 27 cm, przy zastosowaniu niższych stopni, np. 16 cm dozwolona szerokość się zmieni i będzie wynosiła 28- 33 cm. 

Kiedy trzeba dodać balustradę?

Co ciekawe schody w domach jednorodzinnych nie zawsze muszą być wyposażone w balustradę. Zgodnie z §296 w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej schody:

 • służące do pokonania wysokości do 0,5 m,
 • o nachyleniu do 1m nie muszą być uzupełnione balustradą, jeśli ich szerokość jest obustronnie szersza o 50 cm od drzwi, lub przejścia, do którego prowadzą. 

Rozporządzenie reguluje też wysokość balustrad. Dla domów jednorodzinnych jest to minimum 90 cm. Aby dostosować budynek dla ruchu osób niepełnosprawnych należy zastosować obustronne poręcze na wysokości 75 i 90 cm.

Ile kosztują drewniane schody - gotowe przykłady

Rozpiętość cen schodów wykonanych z drewna, bądź nim pokrytych, jest olbrzymia. Jest zależna głównie od typu drewna, skomplikowania konstrukcji i kosztu robocizny. 

Wpływ rodzaju drewna na cenę schodów drewnianych

Rodzaj materiału wybieranego do budowy schodów, badź ich pokrycia w przypadku schodów żelbetowych, ma olbrzymi wpływ nie tylko na ostateczną cenę, ale również trwałość i walory estetyczne. Warto pamiętać, by wybierając tańszy materiał zarezerwować w budżecie kwotę na dobrej jakości lakier. 

Wśród rodzimych gatunków na schody często wybierane są sosna, klon, dąb, buk, jesion i wiśnia

 • Głównym atutem sosny jest jej cena. Dobrze zabezpieczona posłuży mieszkańcom, jednak użycie tego materiału niesie za sobą ryzyko zużycia szybszego, niż by sobie tego życzyli. Nie jest odporna na wilgoć, w związku z czym wymaga szczególnej troski.
 • Klon to drewno do zadań specjalnych. Pięknie wygląda, a przy tym nadaje się do niestandardowej obróbki, dzięki czemu świetnie sprawdzi się przy schodach kręconych.
 • Dąb jest drewnem wytrzymałym, odpornym na wilgoć i obciążenia, nawet przy intensywnej eksploatacji. Jest trwały, dzięki czemu wzniesione za jego pomocą konstrukcje przetrwają bardzo długo. Zdaniem wielu osób jego użycie nadaje wnętrzom szyku. Niestety jest najdroższym z rodzimych gatunków.
 • Zarówno jesion, jak i buk, dają świetny materiał do wykonania schodów. Jesion jest ciężki wytrzymały i elastyczny. Buk to twarde drewno, o dużej wytrzymałości, łatwo poddające się obróbce.
 • To co wyróżnia drewno wiśni to jego kolor. Często używa się go we wnętrzach zamiast droższych gatunków egzotycznych. Taki zabieg pozwala na znaczące obniżenie całkowitego kosztu.
 • Poza gatunkami rodzimymi do wykonania schodów można wykorzystać również egzotyczne, takie jak merbau, teak, czy wenge. Są bardzo wytrzymałe, odporne na wilgoć i… kosztowne.

Najtańsze będzie wykonanie schodów z sosny, najdroższe z dębu i gatunków egzotycznych. Ich trwałość będzie wprost proporcjonalna do ceny.

Wpływ konstrukcji i sposobu wykonania na cenę schodów drewnianych

Cena schodów jest wprost proporcjonalna do złożoności konstrukcji. Proste schody jednobiegowe będą miały radykalnie inną cenę niż spiralne schody gięte. Warto więc rozważyć już na początku jaki budżet ma zostać przeznaczony na budowę schodów.

Pierwszy wybór, przed którym staje inwestor to wybór rodzaju schodów. Najprzyjaźniejsze dla portfela są schody gotowe. Kolejne dwie opcje to schody drewniane wykonane na zamówienie i obłożenie drewnem schodów betonowych.

Kolejnym ważnym parametrem jest typ schodów. Najtańsze będą schody proste. Wśród pozostałych typów można znaleźć jeszcze m.in. ¼, ½, ¾ zabiegu, ¼ z podestem, ½ z podestem i schody spiralne.

Warto przemyśleć również konstrukcję schodów. Tańsze opcje to te bez podstopni, czyli wpuszczane, nakładane i bolcowe. Dywanowe i wanga centralna zazwyczaj kosztują nieco więcej. Na ostateczną cenę ma też wpływ użycie stopni blokowych, czyli poszerzonych pierwszych stopni w biegu(może ich być 1, 2, lub nawet 3). Ten wydatek warto przemyśleć, bo mogą znacząco wpłynąć na wygodę korzystania i wygląd schodów.

Ostatni element wyceny to wybór balustrady. Z reguły tańsze są opcje tradycyjne, jak wstęgi, czy tralki drewniane, lub metalowe. Opcjami ciekawszymi wizualnie, ale droższymi są relingi metalowe, balustrada kuta, czy też ze szkła hartowanego (przepisy regulują właściwości materiału, którego można użyć).

Nie sposób pokazać wyliczeń dla każdego możliwego typu schodów, dlatego poniżej znajdują się wyceny dla 3 opcji jednego biegu (15 stopni, schody usytuowane przy ścianie, balustrada z 1 strony, świerk): schody gotowe, schody samonośne na zamówienie, schody o konstrukcji betonowej pokryte drewnem.

 1. Trzymetrowe gotowe świerkowe schody drewniane z balustradą i podstopnicami można kupić z wysyłką już za 2000 zł. Są dostępne zarówno w marketach budowlanych, jak i na stronach internetowych producentów. Cena nie zawiera kosztu montażu.
 2. Na koszt schodów drewnianych wykonywanych na zamówienie składają się takie parametry jak: elementy konstrukcyjne, stopnie, montaż i balustrada. Sam koszt stopni i podstopnic to 3000 zł. Elementy konstrukcyjne będą kosztowały około 4000 zł. Prosta balustrada to koszt 1000 zł. W sumie 8000 zł.
 3. Materiał do obłożenia betonowych stopni drewnem będzie kosztował 3000 zł, dodatkowym kosztem będzie balustrada 1000 zł. Średni koszt wzniesienia konstrukcji betonowej to około 2000 zł (już z robocizną). W sumie 6000 zł.

Ile kosztuje robocizna przy montażu schodów z drewna?

Gotowe schody przeznaczone są do samodzielnego złożenia. Producenci tego typu rozwiązań mają świadomość, że dostarczają rozwiązanie budżetowe. Często przygotowują dla swoich klientów precyzyjne instrukcje montażu i służą konsultacjami telefonicznymi. Gdyby tego typu wsparcie okazało się być niewystarczającym można skorzystać z pomocy lokalnej firmy, koszt nie powinien przekroczyć 500 zł.

Schody na zamówienie często koszt montażu mają ukryty w wycenie. Często można go obliczyć mnożąc ilość stopni przez 250zł, a następnie dodając koszt montażu balustrady. Średni koszt robocizny w tej opcji to 4500 zł.

Za pracę przy obłożeniu betonowych schodów tej samej wielkości inwestor zapłaci około 2000 zł.

Jak długo trwa montaż takich schodów?

Czas trwania montażu zależny jest od wielu czynników. Złożony typ schodów, konstrukcja, trudniejsze w obróbce rodzaje drewna, będą miały wpływ na czas trwania montażu.

Na schody gotowe często czeka się około 14 dni. Montaż nie powinien przekroczyć jednego dnia roboczego.

Proste schody realizowane na zamówienie, niezależnie od tego czy będą to schody drewniane, czy obłożone drewnem, najczęściej będą dostępne po 6 tygodniach. Montaż w tej opcji zajmie 2-3 dni. 

Różnica w czasie realizacji między schodami betonowymi i tymi o konstrukcji drewnianej, pojawia się przy większym skomplikowaniu projektu. Czas oczekiwania na realizację złożonego projektu schodów o konstrukcji drewnianej może się wydłużyć do 10 tygodni.

Przy wyborze szklanych balustrad czas trwania montażu zostanie wydłużony nawet o kolejnych 5 tygodni, bo szkło zamawia się pod wymiar gotowych już schodów.

Na co trzeba zwrócić uwagę kupując nowe schody?

Przede wszystkim warto pomyśleć o wygodzie i bezpieczeństwie mieszkańców. W tym kontekście warto pamiętać o tym, że najwygodniejsze są schody, w których każdy stopień jest tej samej wysokości - to szczególnie ważne w przypadku schodów betonowych. Zdarza się, że budujący zapominają o tym, że wysokość pierwszego stopnia zostanie zmniejszona o podłogę. Warto na etapie wylewania konstrukcji założyć podwyższenie tego stopnia o wysokość podłogi.

Jeśli schody będą posiadały dwa biegi to dla bezpieczeństwa warto zadbać o to, by każdy z nich miał taką samą ilość stopni.

Warto też przyjrzeć się budżetowi, który można przeznaczyć na schody. Jeśli potrzebne są oszczędności warto rozważyć wybranie opcji gotowej, lub gatunków drewna o niższej cenie. Doświadczeni stolarze mówią, że przy właściwej, corocznej konserwacji schodów, właściwie każde drewno może mieć dobrą trwałość.

Jeśli budżet nie jest przeszkodą w realizowaniu planów warto zbadać dostępne na rynku opcje, poradzić się architekta, i wybrać schody, które przez długie lata będą ozdobą domu. Można je potraktować jak centralny mebel w pomieszczeniu.

Na rynku są dostępne opcje szybkie i tanie (schody gotowe), drogie i efektowne (np. schody na zamówienie z drewna egzotycznego). Każdy może znaleźć opcję, która najlepiej wpisze się w jego potrzeby.

Jest też możliwość dla osób, które w ogóle nie chcą zajmować się zakupem schodów - gotowe domy piętrowe, dostosowane do potrzeb kupujących, jak np. nasz Renifer.

Domki Całoroczne Renifer

Czy sądzicie Państwo, że schody drewniane są warte swojej ceny?

Powrót

Projekty domów według potrzeb klienta!

Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!

Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!

Złożyć wniosek
dommistrza.pl
TimberCabins

Timber Cabins używa czterech głównych rodzajów plików cookie.

Dommistrza.pl używa czterech głównych rodzajów plików cookie. Kontynuując przeglądanie, wyrażasz zgodę na niezbędne pliki cookie. Możesz również zaakceptować użycie innych plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie i tego, jak ich używamy, można znaleźć w naszym Powiadomieniu o plikach cookie Polityka prywatności i plików cookie. Polityka prywatności