Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!
Mimo, że w dzisiejszych czasach domy z drewna niewiele różnią się od tych, w których można mieszkać przez cały rok, to kwestia izolacji drewnianych budynków wciąż jest dość często rozważana.
Jeśli, w przypadku domu mieszkalnego z drewna, zastanawiasz się jaką metodę ocieplenia wybrać, to przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy warto w ogóle inwestować w ten proces.
Dach to część budynku, która nie tylko chroni dom drewniany przez wpływem zewnętrznych warunków pogodowych, takich jak: deszcz, słońce, śnieg czy wiatr; ale również zapewnia przyjemny mikroklimat wewnątrz konstrukcji. Jednak, warto jest pamiętać, że wspomniane czynniki zewnętrzne, przed którymi osłania nas dach, mają znaczący wpływ na jego kondycję.
Niestety, ale dach podlega wszelkim zmianom klimatycznym, które wpływają na jego wszelkie elementy konstrukcyjne. Nie poddawany konserwacji lub zwyczajnie przeciekający dach powoduje najwększe starty ciepła – w miarę unoszenia się ciepłego powietrza w budynku, aż 30% (lub więcej) energii cieplnej marnuje się przez źle utrzymany dach. Wraz z „wyciekającym“ ciepłem, budynek traci również pewnien komfort mieszkania w domu z drewna. Dlatego, niezwykle ważne jest, aby znaleźć niezawodny sposób na zatrzymanie przecieku ciepłego powietrza przez dach. Można powiedzieć, że prawidłowe ocieplenie dachu jest niezbędne w utrzymaniu komfortu życia.
Zgodnie z powszechną praktyką, ocieplenie dachu ma sens tylko wtedy, gdy drugie piętro domu jest przeznaczone jako pomieszczenie mieszkalne. Jeśli, natomiast, dach jest użytkowany jako strych, to warto zwrócić uwagę nie na sam dach, ale na izolację sufitu. Kiedy ciepłe powietrze unosi się do góry, niezwykle istotne jest, aby sufit był szczelny i nie zawierał nawet najmniejszych pęknięć, przez które ciepło mogłoby przedostać się na zewnątrz.
Nie jest tajemnicą, że najbardziej powszechnym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna. Użycie wełny mineralnej w celu ocieplenia drewnianych domów w znacznym stopniu zmniejsza zużycie energii elektrycznej w budynku w późniejszych etapach jego użytkowania. Wybierając materiały izolacyjne spełniające normy ekologiczne oraz normy zrównoważonego rozwoju, można mówić o podwójnej korzyści dla środowiska, ponieważ zużywana jest mniejsza ilość energii, a wełna mineralna, jako materiał izolacyjny, nie składa się z szkodliwych substancji.
W skład gatunków wełny mineralnej wchodzi zarówno wełna szklana jak wełna skalna. Główną różnicą pomiędzy tymi materiałami jest surowiec, z którego powstają oraz technologia ich produkcji. W Domu Mistrza używamy wełny skalnej do izolacji dachu, ponieważ naszym zdaniem jest to najbardziej odpowiednia opcja dla konstrukcji drewnianych.
Kolejnym, bardzo popularnym materiałem do izolacji sufitu jest pianka poliuretanowa, której cena zależy od jej gęstości. Jeśli rozważasz wdrożenie izolacji o wyższej jakości, to zalecane jest zastosowania płyt piankowych z frezowanymi krawędziami. Takie połączenie jest szczególnie polecane, ponieważ pomaga zapewnić doskonałą termoizolację.
Tak naprawdę, izolacja sufitu niczym się nie różni od izolacji podłogi. Jedyna różnica jest taka, że do pokrycia zamiast kłód używane są deski podłogowe. Wybrany materiał izolacyjny umieszczany jest pomiędzy belkami stropowymi oraz jest otoczony od góry paroizolacją i hydroizolacją. Konstrukcja jest później pokryta deskami i przymocowaną do nich płytą gipsowo-kartonową, która będzie podstawą dla drugiego piętra.
Rozpoczynając prace izolacyjne dachu powinieneś wiedzieć, że nie warto jest oszczędzać. Dach jest poddawany szczególnie trudnym warunkom klimatycznym. Jest narażony na działanie deszczu, śniegu oraz zmian temperatury, więc wybierając materiał izolacyjny, najpierw należy myśleć o jakości, a następnie o kosztach.
W naszej firmie oferujemy pokrycie dachowe blaszane, dachówki oraz gont bitumiczny. Warto jest wiedzieć, że wybrany materiał pokrycia dachowego nie wpływa na proces izolacji dachu, poza drobnymi różnicami w końcowych etapach mocowania pokrycia.
Nie ma również zasadniczej różnicy w sposobie ocieplania tzw. dachu skośnego – niezależnie od tego, czy ocieplany jest sam dach, czy tylko sufit. Minimalna wymagana grubość termoizolacji płaskiego sufitu będzie taka sama, jak dla skośnego. Podczas prac ociepleniowych płaskiego sufitu, podobnie jak w suficie pochyłym, materiał izolacyjny jest umieszczony pomiędzy konstrukcją drewnianą.
Krótko mowiąc – tworzymy wszystkie niezbędne warstwy, powłoki i szczeliny powietrzne, aby wełna skalna mogła oddychać i nie gromadziła się wilgoć.
Powiązane artykuły:
Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!