Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!
Domek letniskowy to marzenie wielu osób. Często jest znacząco mniejszy od domów całorocznych i mieszkań, więc planując go wiele osób zadaje sobie pytanie: Jak urządzić domek letniskowy? Ze względu na metraż często nie jest to łatwe wyzwanie i wymaga podejęcia odważnych decyzji.
Jak urządzić domek letniskowy? Projektowanie wnętrza domku letniskowego składa się z 5 kroków:
Osoby planujące urządzenie domku letniskowego często stają przed wyzwaniem związanym z metrażem. Jak zmieścić łazienkę, kuchnię, sypialnię, przestrzeń dzienną na 35 m2? Albo na 25 m2?
Ludzie, którzy decydują się na wybudowanie domku letniskowego, zwykle szukają miejsca, w którym będą się mogli wyciszyć i nacieszyć przyrodą. Wnętrze takich budynków jest równie ważne, jak ich otoczenie. Dobrze zaprojektowane mogą zaspokajać potrzeby właścicieli przez długie lata, a nawet służyć kilku pokoleniom.
Trudności związane z projektowaniem tego typu przestrzeni najczęściej wiążą się z niewielkim rozmiarem wnętrza i ograniczonym budżetem. Sprawnie przeprowadzone i przemyślane projektowanie pozwoli na okiełznanie obydwu tych wyzwań. Aby nie utknąć w procesie projektowania z jednym pytaniem "Jak urządzić domek letniskowy?" w głowie, warto przeprowadzić projektowanie wnętrza metodą 5 kroków.
Domki letniskowe często powstają na małych, lub wąskich działkach, co bezpośrednio wpływa na ich rozmiar. Warto pamiętać, już na etapie wyboru konkretnego projektu, że domek może zostać przeprojektowany pod działkę, dzięki czemu zyska nie tylko na korzystniejszym wykorzystaniu przestrzeni działki, ale i metrażu.
Zanim domek powstanie warto zastanowić się, jakie będą potrzeby osób z niego korzystających. Ile osób będzie jednocześnie przebywało w domku? Czy potrzebne będzie biuro, przestrzeń do przechowywania sprzętu sportowego (rowerów, nart, etc.), wydzielona przestrzeń dla dzieci? Czy będą zapraszani goście , którzy będą potrzebowali wydzielonej przestrzeni? Czy okna z projektu zapewnią wystarczającą ilość światła?
Odpowiedź na te pytania powinna dać wskazówki w temacie podziału wnętrza. Właściwy proces projektowania rozpoczyna przygotowanie rysunku technicznego wnętrza domku letniskowego w skali. Często można go dostać od wykonawcy, ale odwzorowanie układu na papierze milimetrowym nie powinno nastręczyć zbyt wielu kłopotów. Na taki plan nalezy nanieść widoczne rury, grzejniki, piecyki, drzwi i okna.
Aby proces urządzania wnętrza przebiegł sprawnie na tym etapie należy podjąć decyzję o wysokości budżetu na urządzenie wnętrza domku letniskowego. Na rynku dostępne są rozwiązania na każdą kieszeń, a brak określonego budżetu znącząco utrudni na późniejszym etapie dokonywanie wyborów (a będzie ich sporo).
Aby zawęzić pole poszukiwań warto też określić porządany styl wnętrza. Dobrą wskazówką jest zawsze podążanie za regionem, w którym domek letniskowy się znajduje. Nad morzem świetnie się sprawdzi styl marynistyczny, w górach nawiązania do stylu góralskiego.
Te nawiązania nie muszą być zresztą dosłowne. W każdym regionie stosuje się tradycyjnie określone materiały i warto właśnie nimi dekorować wnętrze. Garść inspiracji w tym temacie można znaleźć w galerii Werandy Country.
Domki letniskowe często mają niewielki metraż, w związku z czym nie wszystkie strefy funkcjonalne są wydzielone za pomocą ścian. Duża ilość ścian na małej przestrzeni powoduje, że metraż wydaje się mniejszy niż w rzeczywistości. Z tego powodu wiele osób decyduje się na, najbardziej jak to możliwe, otwarty plan.
Zazwyczaj podział przestrzeni rozpoczyna się od ustalenia co znajduje się w strefie ogólnodostępnej, a co w prywatnej. Pierwsza często zawiera jadalnię, kuchnię, przestrzeń wypoczynkową, a druga łazienkę i sypialnie.
W domkach letniskowych do strefy ogólnodostępnej często należy również patio, które może dodatkowo powiększać pokój dzienny. Jednym z trendów w urządzaniu wnętrz jest budowanie doświadczenia wewnątrz - na zewnątrz, czyli takie urządzanie patio i pokoju dzienego, by po otwarciu drzwi stanowiły całość.
Warto wiedzieć, że w niewielkiej przestrzeni część stref może pełnić kilka funkcji. Duża kanapa w salonie może być za dnia miejscem relaksu, a nocą sypialnią. Stół może pełnić za dnia zarówno funkcję jadalną, jak i biurową, a wmałych kuchniach może okazać się sprytnym przedłużeniem blatu roboczego.
Nie mniej ważne od wyznaczenia stref są ciągi komunikacyjne, czyli zaplanowanie którędy ludzie będą przechodzić. Ważne jest, by nie natykali się po drodze na przeszkody. Jak to się przekłada na projekt? Jeśli stół stoi w ciągu komunikacyjnym korzystanie z domku będzie niewygodne i ludzie będą na niego wpadać. Podobnie rzecz ma się z kanapą, czy komodą.
Choć brzmi to niewiarygodnie światłem nawet niewielkie wnętrze można znacząco powiększyć optycznie. Zaplanowanie światła w domku letniskowym jest jednym z ważniejszych elementów projektowania. Co więcej koniecznym do zaprojektowania właściwie na samym początku, tak by wszystkie punkty świetlne znalazły się dokładnie tam gdzie powinny być.
Aby osiągnąć optymalny efekt oświetlenia wnętrza konieczne jest zastosowanie źródeł światła z każdej z 3 grup:
Wiele lamp posiada cechy kilku typów oświetlenia, to bardzo cenna funkcja w ograniczonej przestrzeni.
Oświetlenie ogólne zawiera w sobie takie elementy jak: żyrandole, lampy stojące, kinkiety, oświetlenie zatoczkowe, lampy wiszące. Służy do ogólnego oświetlenia wnętrza. W niewielkiej przestrzeni może się sprawdzić użycie nieco przerysowanej wielkością lampy głównej, jako elementu skupiającego wzrok we wnętrzu.
Oświetlenie zadaniowe to: lampy stojące, biurkowe, stołowe, oświetlenie luster łazienkowych, listwy podszafkowe, lampy szynowe. Jest niezwykle ważne wszędzie tam, gdzie wykonywane są istotne zadania. Biuro, kuchnia, czy łazienka, nie mogą się bez nich obyć. Dobre światło zadaniowe nie oślepia, ale też nie męczy oczu. Co ważne: jest jaśniejsze niż oświetlenie ogólne.
Oświetlenie punktowe oferują: lampy naścienne, sufitowe lampy podtynkowe, lampy ścienne oświetlające obrazy, oświetlenie szynowe. Zwykle jest 3 razy jaśniejsze od oświetlenia ogólnego i jego celem jest przyciągnięcie wzroku w określone miejsce, takie jak obraz, element architektoniczny, albo piękny mebel. Oświetlenie punktowe sprawia, że taka rzecz staje się punktem centralnym w pomieszczeniu.
Tylko mix wszystkich trzech typów świateł da efekt, który powiększy wnętrze i wypełni wszystkie zadania przed nim stawiane. To zadanie można wykonać w każdym budżecie dobierając lampy z określonej pólki cenowej. Lampy moga nadać stylu wnętrzu, ale nie wszystkie muszą być charakterystyczne. Często jeden mocny akcent jest wystarczający.
Warto wiedzieć, że jako ludzie, potrzebujemy różnego natężenia światła w zależności od pory dnia. Im jest później tym mniej intensywne powinno być światło, z którym obcujemy, byśmy mogli szybko i spokojnie zasnąć (to powód, dla którego w telefonach komórkowych jest tryb nocny oferujący światło cieplejsze o mniejszym natężeniu). W regulacji natężenia światła pomagają ściemniacze.
Skoro funkcje pomieszczeń są już znane czas wypisać wszystkie meble i urządzenia, które są niezbędne. Warto prześledzić każdą funkcję, którą chcemy by domek letniskowy posiadał, i wypisać co konkretnie musi się w nim znaleźć. Następnie każdy z elementów należy przenieść w skali na plan wnętrza.
Jako, że domki letniskowe zazwyczaj mają niewielki metraż warto dobierać meble we właściwej skali, delikatniejsze. Świetnie, jeśli mogą pełnić więcej niż jedną funkcję naraz. Sofa może mieć opcję spania, blat kuchenny pełnić również rolę stołu, a lustro łazienkowe być umocowane na szafce do przechowywania kosmetyków.
O ile meble często można przestawić już po umeblowaniu, to przyłącza sprzętów AGD i gniazdka zazwyczaj pozostają w tym samym miejscu na zawsze. To ważny element projektowania wnętrza. Co do tych urządzeń należy? Sprzęty RTV i AGD takie jak:
Rozmieszczenie urządzeń musi być powiązane również z umiejscowieniem przyłączy. Tam gdzie sprzęty zasilane są prądem należy nanieść na projekt odpowiednią liczbę gniazdek. W tym przypadku jedno więcej jest zawsze lepsze niż jedno mniej.
Ważne jest też umieszczenie na planie wszystkich rozwiązań korzystających z wody, jak zlewy, zmywarki, prysznice, muszle, umywalki.
Niewiele osób wie, że kolor ścian dobrze jest dobrać pod sam koniec projektowania. Kupienie farby w odcieniu tekstyliów jest o wiele tańsze i łatwiejsze niż poszukiwanie tekstyliów w kolorze farby. Drewniane domy niosą za sobą dodatkową wartość czyli możliwość zostawienia ścian drewnianych. Każde z rozwiązań ma swoje atuty. Inspiracji warto poszukać w realizacjach projektantów wnętrz.
Ściany bez tynków mogą podkreślić charakter wnętrza. To jednak nie jest ich jedyny atut. Zazwyczaj podczas projektowania wnętrz trzeba rezygnować z części pomysłów ze względu na ograniczenia budżetowe. Rezygnacja z tynków, nawet na części ścian, pozwoli na zrealizowanie bardziej istotnych zamysłów.
Dodatki warto wybierać tak, by odpowiadały charakterowi wnętrza i jego rozmiarowi. Zwykle domki letniskowe mają mniejszy metraż niż domy mieszkalne. W takich wnętrzach świetnie sprawdzają się delikatniejsze meble, o widocznych nogach. Prześwity powodują, że wnętrze wydaje się być przestronniejsze. Podobnie jest z dodatkami.
Zwykle we wnętrzu wybiera się punkt, który ma skupiać wzrok. To miejsce, w którym można puścić wodze fantazji i dobrać dodatki, jak i meble, które będą nieco za duże w kontekście wielkości wnętrza. Reszta powinna być dobrana w sposób adekwatny.
We wnętrzach domków letniskowych, wykonanych z drewna, świetnie sprawdzają się dodatki z papieru, wikliny, gliny, drewna, metalu czy szkła. Dbałość o konsekwencję w dobieraniu konkretnych materiałów zaowocuje spójnym wnętrzem, w którym przyjemnie będzie spędzać czas, niezależnie od jego metrażu.
Pytanie "Jak urządzić domek letniskowy?" przy domku letniskowym powierzchni 25 m2 jest w pełni uzasadnione. Niewielka przestrzeń to wyzwanie, ale i ułatwienie. W takim domku zwykle można pomieścić tylko niezbędne funkcje, co zdecydowanie ułatwia podejmowanie decyzji projektowych.
Na ten rozmiar domku często decydują się inwestorzy, więc zapewne, nawet nieświadomie, już w takim przebywaliśmy podczas wyjazdowego weekendu, lub wakacji. Sporym atutem takiego rozwiązania jest niższy koszt i możliwość wzniesienia bez pozwolenia (tu znajduje się nasz poradnik jak budować bez pozwolenia). Zgodnie z zasadami dom budowany bez pozwolenia może mieć antresolę.
Metraż 25m2 z antresolą to wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić: 2 sypialnie, salon z kuchnią i łazienkę. Przy tej wielkości warto:
Taki metraż wymaga szczególnie dobrego zaprojektowania i dopasowania do potrzeb użytkowników. Producenci domów drewnianych często oferują możliwość wprowadzenia zmian w projekt. Warto skorzystać z tej możliwości,
Być może trudno w to uwierzyć, ale 35 m2 to wystarczająco duży metraż by zmieścić na jednym poziomie dwie sypialnie, łazienkę, kuchnię i salon. Sprytnym ruchem jest wybór domku z tarasem, bo w zasie letnim dodatkowo powiększy on salon. Wystarczy zastosować podwójne drzwi. Dzięki takiemu zabiegowi można uzyskać znacznie większą przestrzeń dzienną, w dodatku wzbogaconą o piękny widok przed domkiem.
Urządzanie wnętrza w domku drewnianym może być znacząco tańsze niż w innej technologii. Zazwyczaj w cenie domku są już podłogi i ściany, więc wystarczy wykończyć łazienkę i kuchnię, dodać oświetlenie i dodatki i domek jest gotowy na wakacje.
Aby podkreślić harmonię takiego budynku warto, tam gdzie to możliwe, stosować symetrię. Łóżko otoczone dwoma stolikami nocnymi, na których są dwie lampki nocne, będzie wyglądało bardziej zachęcająco. Podobnie stół z symetrycznie rozstawionymi krzesłami.
Uroku poszczególnym pomieszczeniom mogą dodać plakaty, zdjęcia czy obrazy. W sypialniach świetnie sprawdzą się większe dzieła (np. nad wezgłowiem podwójnego łóżka). Zdjęcia okolicznej przyrody nadadzą też lokalnego sznytu wnętrzom. Sztukę na ścianach świetnie uzupełnią wzory ludowe z konkretnego regionu na tkaninach.
Domki letniskowe do 35 m2, bez antresoli, można wznieść na działce bez pozwolenia. To spory atut, bo znacznie przyspiesza proces budowy. Aby jeszcze przyspieszyć budowę warto rozważyć wybór domków drewnianych letniskowych - ich produkcja w fabryce Domu Mistrza trwa zwykle 5 tygodni, a wzniesienie średnio 2-3 dni.
Na domek letniskowy na działce leśnej najczęściej decydują się osoby, które cenią sobie bliski kontakt z przyrodą. Jednym z celów architektonicznych takich budowli jest dopasowanie budynku do otoczenia, a więc prosta bryła, naturalny materiał i duże przeszklenia. Dzięki tym przeszkleniom odwiedzający doświadczają przyrody również wewnątrz.
Bliskość przyrody, choć cudowna, wymaga również przygotowań. Przede wszystkim warto pomyśleć o moskitierach we wszystkich oknach i zabezpieczeniu okien. Jeśli nie jest możliwe zamontowanie okiennic warto rozważyć postawienie ogrodzenia. Rynny powinny zostać zabezpieczone przed liśćmi i spadającymi gałązkami siatkami.
Wewnątrz leśny domek letniskowy dobrze jest urządzić w zgodzie z otoczeniem. Świetnie sprawdzają się naturalne materiały, takie jak papier, wiklina, drewno, szkło, czy metal.
Jeśli domek został wybudowany z drewna warto pozostawić je na widoku. Widoczna więźba dachowa wykonana ze świerku jedynie doda uroku wnętrzu. Również drewniane ściany mogą świetnie wyglądać niepokryte tynkiem. Jeśli potrzebne jest przełamanie zawsze można część z nich otynkować, albo pobielić.
To co ważne przy urządzaniu domku letniskowego w lesie to dobór odpowiedniego oświetlenia. Ze względu na ilość drzew wokół konieczne jest dostarczenie światła na całej powierzchni. Aby uzyskać najlepszy efekt należy skorzystać z 3 rodzajów oświetlenia:
Oświetlenie ogólne oświetli całe wnetrze, ale powinno z wszystkich trzech rodzajów mieć najmniejszą jasność. Oświetlenie zadaniowe montuje się tam, gdzie wykonywane są konkretne prace, np. w kuchni. Oświetlenie punktowe jest potrzebne wszędzie tam, gdzie trzeba oświetlić konkretny przedmiot, albo np. część ściany.
W domku letniskowym w lesie należy również zadbać o strefę przebierania, w którym można pozostawić ubrudzone na zewnątrz buty i ubrania.
"Jak urządzić domek letniskowy?" na to pytanie jest tyle odpowiedzi ilu właścicieli. Napisz w komentarzu co Twoim zdaniem jest najtrudniejsze w urządzeniu domku letniskowego?
Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!