Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!
Domy drewniane mają niewątpliwie wiele zalet. Szybko się je buduje, drewno jest ekologicznym materiałem i świetnie wyglądają. Łatwo je również ocieplić. Inwestor może się zdecydować na ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz, bądź ocieplenie ścian zewnętrznych drewnianych. Nawet jednak bez ocieplenia właściwości cieplne ścian domów drewnianych często przewyższają te w budownictwie murowanym, w związku z czym domy drewniane są lepiej izolowane.
[wpdiscuz-feedback id="9nn9mnwkk8" question="Który powód jest dla Ciebie ważniejszy?" opened="0"][/wpdiscuz-feedback] Ocieplić budynek warto ze względu na ekologię i ekonomię. Bez dobrej izolacji termicznej wydajność energetyczna budynku spada, a zużycie energii wzrasta. W związku z tym nie ocieplając budynku szkodzi się środowisku i traci pieniądze.
Do domów drewnianych izolację termiczną dodaje się również, by zmienić bezwładność cieplną budynku, a zatem uniknąć przegrzewania latem, oziębiania zimą, problemów z wilgocią i zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie. Zmianę właściwości ścian można osiągnąć ocieplając je zgodnie z obowiązującymi normami.
Ocieplenie domu warto przemyśleć niezależnie od jego przeznaczenia. Zarówno w domach całorocznych, jak i letniskowych, właściwa izolacja jest kluczem do komfortu wewnątrz. Dobór właściwego typu i grubości ocieplenia odbywa się poprzez matematyczne obliczenia parametrów takich jak lambda λ, współczynnik przenikania ciepła U i opór cieplny R.
Współczynnik lambda λ określa jak dobrze dany materiał przewodzi ciepło. Jednostka λ to W/m∙K. To jedna z najważniejszych cech materiałów izolacyjnych. Im mniejsza przewodność cieplna (λ) tym materiał słabiej przewodzi ciepło, a więc lepiej izoluje.
O ile λ określa cechę konkretnego materiału, to współczynnik przenikania ciepła określa właściwości konkretnej przegrody. Przegroda to np. dach, ściana, czy okno. Wartość U jest wyrażona w W / m²∙K. Jest to kluczowy parametr przy projektowaniu i budowie domu, bo jego wartość przekłada się bezpośrednio na bilans energetyczny budynku i koszty ogrzewania. Im niższa wartość U tym izolacja ściany jest lepsza. Wartość U zależy od właściwości materiału budowlanego, jego grubości i rodzaju przegrody.
Opór cieplny to wartość, która mówi o tym, jak skutecznie dany materiał izolacyjny, lub przegroda, powstrzymuje ciepło przed przenikaniem na zewnątrz. Opór cieplny R jest odwrotnością współczynnika przenikania ciepła U. Jednostką R jest m²∙K / W. Im wyższa wartość R izolatora tym jego skuteczność w utrzymywaniu temperatury wewnątrz budynku większa. Można obliczyć czy izolacja termiczna jest skuteczna sprawdzając grubość warstwy i wartość R izolatora.
Izolację domu zawsze warto planować w kontekście jego przeznaczenia. Nim właściciel zdecyduje się na określoną warstwę i typ ocieplenia warto przemyśleć jak i kiedy dany budynek będzie wykorzystywany.
Czy warto ocieplać ściany w domu letniskowym? Wszystko zależy od tego, przez ile miesięcy w trakcie roku jest użytkowany.
“Z budynków o ścianach grubości 34 mm można korzystać głównie latem. Korzystanie z nich wczesną wiosną, lub jesienią, będzie możliwe po ociepleniu. W przypadku domów o ścianach grubości 44, bądź 68 mm, ocieplenie pozwoli na korzystanie z budynku przez cały rok. W domach rekreacyjnych o grubszych ścianach ocieplenie nie jest konieczne, ale wpłynie korzystnie na koszt utrzymania nieruchomości, gdyż zmniejszy straty cieplne”.
Sławomir Stachowicz, Menadżer Działu Sprzedaży i Projektów w Domu Mistrza
Z biegiem lat prawo regulujące właściwości ścian w domach całorocznych staje się coraz bardziej restrykcyjne. Aktualnie wymagany współczynnik izolacyjności cieplnej dla przegrody zewnętrznej budynku mieszkalnego wynosi Ucmax=0,25 W/m2K. By ściana z bali drewnianych spełniała powyższe wymagania, jej średnia grubość, przy współczynniku λ = 0,16 W/mK, powinna wynosić min. 62 cm, a przy współczynniku λ – 0,13 W/mK – 50 cm. Według obowiązujących krajowych wymagań ściana z bali drewnianych powinna mieć minimalną grubość: 62 cm – dla bali prostokątnych, i 71 cm – dla bali okrągłych.
Ze względu na koszt i wyzwania technologiczne niewiele domów budowanych jest z bali o takiej grubości. Spełnienie powyższych wymagań, ale również zapewnienie komfortu cieplnego wewnątrz domu, zapewni ocieplenie. “Nasi klienci mogą wybierać spośród wielu technologii. Najtańszą jest ocieplenie domu wełną mineralną. Najefektywniejszą zastosowanie pianki poliuretanowej” - informuje Sławomir Stachowicz z Domu Mistrza - “Grubość warstwy ocieplenia dobiera się do grubości ściany”. Ściany można ocieplić od wewnątrz, lub od zewnątrz, w zależności od preferencji klienta.
[wpdiscuz-feedback id="4t6ikpms8d" question="Sądzisz, że ocieplanie podłogi to dobry pomysł?" opened="0"][/wpdiscuz-feedback] Niezależnie od tego, jakie jest przeznaczenie domu z drewna, warto wykonać ocieplenie podłogi. Po zakończeniu budowy domu wykonanie izolacji jest skomplikowane, gdyż wymaga zerwania podłogi. Często zdarza się natomiast, że chłód od gruntu, czy fundamentu, nawet w domu rekreacyjnym, staje się dokuczliwy. Naszym klientom zalecamy ocieplenie podłogi w domach rekreacyjnych. W domach całorocznych jest to konieczność.
Największa utrata ciepła odbywa się przez dach. Ciepłe powietrze unosi się ku górze, i właśnie dach jest tą częścią domu, którą bezapelacyjnie należy ocieplić. “Nawet w domkach typowo letniskowych, zalecam klientom, by przynajmniej 5cm warstwą ocieplić dach” - radzi Sławomir Stachowicz z Domu Mistrza. Warstwę izolacyjną można położyć zarówno na poddaszu użytkowym, jak i nieużytkowym.
Aż 25% strat ciepła ma miejsce z powodu nieszczelności drzwi i okien! W związku z tym zakup tych elementów dobrej jakości, lub ich izolacja, mają sens. Często inwestycja w te elementy z czasem gwarantuje wygodę i staje się bardzo opłacalna.
Już na etapie planowania należy przemyśleć ile okien i jakiej wielkości powinno się znaleźć w poszczególnych pomieszczeniach. Wielkość okien w pokojach reguluje prawo - musi to być co najmniej ⅛ powierzchni podłóg. To jednak, czy okna znajdą się w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy łazienkach zależy już od wyborów klienta.
Warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji, że przez typowe okno ucieka pięciokrotnie więcej ciepła niż przez ścianę. O ile U ścian wynosi 0,25 W/m²∙K, to maksymalne U okien 1,30 W/m²∙K. Oczywiście i ściany i okna mogą mieć lepsze właściwości (nawet 0,1 W/m²∙K w przypadku ścian i 0,6 W/m²∙K w przypadku okien), ale straty przez powierzchnię okien zawsze są wielokrotnie większe niż przez powierzchnię ścian.
Koszt ocieplenia domu z drewna jest zależny od jego przeznaczenia, skomplikowania bryły, metrażu, czy wreszcie użytych materiałów.
Na koszt ocieplenia letniskowego domu z drewna o powierzchni 35m2 i nieskomplikowanej bryle, składają się:
Koszt całkowity, zawierający robociznę i materiał, w 2020 roku, to 18 000 - 20 000 zł.
Domy całoroczne ociepla się zgodnie z wymaganiami krajowymi, a więc po ociepleniu ściany powinny mieć współczynnik izolacji cieplnej Ucmax=0,25 W/m2K. W naszej przykładowej wycenie zakładamy:
Przy założeniu, że dom ma powierzchnię 100m2 i nieskomplikowaną bryłę, w 2020 roku koszt robocizny i materiałów wyniesie około 30 000 - 35 000 zł.
Oprócz wełny mineralnej wykonujemy również ocieplenia za pomocą celulozy i pianki poliuretanowej. Wykorzystanie celulozy zwiększa budżet o 30%, a pianki poliuretanowej o 50 - 60%. Zastosowanie pianki poliuretanowej jest najbardziej efektywne, ponieważ ma najlepsze właściwości cieplne z wymienionych materiałów.
Ocieplenie domu z drewna, niezależnie od jego przeznaczenia, ma sens, warto jednak decyzję o sposobie ocieplenia i zakresie prac podjąć po przeanalizowaniu kilku czynników.
Przede wszystkim jednak warto przemyśleć właściwości domu już na etapie projektowania. Przyjrzeć się wartościom ścian i rozważyć ich grubość, ilości przeszkleń i skomplikowaniu bryły. Te wszystkie elementy, wraz z odpowiednio dobranym źródłem ciepła zapewnią komfort cieplny w domu z drewna.
Czy Państwa zdaniem docieplanie domu z drewna się opłaca?
Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!