Szybka dostawa
Wysoka jakość
Recenzje
4.4
Elastyczna płatność

Twój koszyk jest pusty

Znajdź nas

Jak skutecznie ocieplić dom drewniany: Kompletny Przewodnik

Domy drewniane mają niewątpliwie wiele zalet. Szybko się je buduje, drewno jest ekologicznym materiałem i świetnie wyglądają. Łatwo je również ocieplić. Inwestor może się zdecydować na ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz, bądź ocieplenie ścian zewnętrznych drewnianych. Nawet jednak bez ocieplenia właściwości cieplne ścian domów drewnianych często przewyższają te w budownictwie murowanym, w związku z czym domy drewniane są lepiej izolowane.

[wpdiscuz-feedback id="9nn9mnwkk8" question="Który powód jest dla Ciebie ważniejszy?" opened="0"][/wpdiscuz-feedback] Ocieplić budynek warto ze względu na ekologię i ekonomię. Bez dobrej izolacji termicznej wydajność energetyczna budynku spada, a zużycie energii wzrasta. W związku z tym nie ocieplając budynku szkodzi się środowisku i traci pieniądze. 

Do domów drewnianych izolację termiczną dodaje się również, by zmienić bezwładność cieplną budynku, a zatem uniknąć przegrzewania latem, oziębiania zimą, problemów z wilgocią i zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie. Zmianę właściwości ścian można osiągnąć ocieplając je zgodnie z obowiązującymi normami.

Dlaczego ocieplenie domu drewnianego ma sens?

jak ocieplić dom drewniany

Ocieplenie domu warto przemyśleć niezależnie od jego przeznaczenia. Zarówno w domach całorocznych, jak i letniskowych, właściwa izolacja jest kluczem do komfortu wewnątrz. Dobór właściwego typu i grubości ocieplenia odbywa się poprzez matematyczne obliczenia parametrów takich jak lambda λ, współczynnik przenikania ciepła U i opór cieplny R.

Lambda λ: przewodność cieplna

Współczynnik lambda λ określa jak dobrze dany materiał przewodzi ciepło. Jednostka λ to W/m∙K. To jedna z najważniejszych cech materiałów izolacyjnych. Im mniejsza przewodność cieplna (λ) tym materiał słabiej przewodzi ciepło, a więc lepiej izoluje. 

Współczynnik przenikania ciepła U

O ile λ określa cechę konkretnego materiału, to współczynnik przenikania ciepła określa właściwości konkretnej przegrody. Przegroda to np. dach, ściana, czy okno. Wartość U jest wyrażona w W / m²∙K. Jest to kluczowy parametr przy projektowaniu i budowie domu, bo jego wartość przekłada się bezpośrednio na bilans energetyczny budynku i koszty ogrzewania. Im niższa wartość U tym izolacja ściany jest lepsza. Wartość U zależy od właściwości materiału budowlanego, jego grubości i rodzaju przegrody.

Opór cieplny R

Opór cieplny to wartość, która mówi o tym, jak skutecznie dany materiał izolacyjny, lub przegroda, powstrzymuje ciepło przed przenikaniem na zewnątrz. Opór cieplny R jest odwrotnością współczynnika przenikania ciepła U. Jednostką R jest m²∙K / W. Im wyższa wartość R izolatora tym jego skuteczność w utrzymywaniu temperatury wewnątrz budynku większa. Można obliczyć czy izolacja termiczna jest skuteczna sprawdzając  grubość warstwy i wartość R izolatora.

Ocieplenie ścian domu drewnianego

Izolację domu zawsze warto planować w kontekście jego przeznaczenia. Nim właściciel zdecyduje się na określoną warstwę i typ ocieplenia warto przemyśleć jak i kiedy dany budynek będzie wykorzystywany.

Ocieplenie ścian w letniskowym domu drewnianym

Czy warto ocieplać ściany w domu letniskowym? Wszystko zależy od tego, przez ile miesięcy w trakcie roku jest użytkowany.  

Z budynków o ścianach grubości 34 mm można korzystać głównie latem. Korzystanie z nich wczesną wiosną, lub jesienią, będzie możliwe po ociepleniu. W przypadku domów o ścianach grubości 44, bądź 68 mm, ocieplenie pozwoli na korzystanie z budynku przez cały rok. W domach rekreacyjnych o grubszych ścianach ocieplenie nie jest konieczne, ale wpłynie korzystnie na koszt utrzymania nieruchomości, gdyż zmniejszy straty cieplne”.

Sławomir Stachowicz, Menadżer Działu Sprzedaży i Projektów w Domu Mistrza

Ocieplenie ścian w całorocznym domu drewnianym

Z biegiem lat prawo regulujące właściwości ścian w domach całorocznych staje się coraz bardziej restrykcyjne. Aktualnie wymagany współczynnik izolacyjności cieplnej dla przegrody zewnętrznej budynku mieszkalnego wynosi Ucmax=0,25 W/m2K. By ściana z bali drewnianych spełniała powyższe wymagania, jej średnia grubość, przy współczynniku λ = 0,16 W/mK, powinna wynosić min. 62 cm, a przy współczynniku λ – 0,13 W/mK – 50 cm. Według obowiązujących krajowych wymagań ściana z bali drewnianych powinna mieć minimalną grubość: 62 cm – dla bali prostokątnych, i  71 cm – dla bali okrągłych. 

Ze względu na koszt i wyzwania technologiczne niewiele domów budowanych jest z bali o takiej grubości. Spełnienie powyższych wymagań, ale również zapewnienie komfortu cieplnego wewnątrz domu, zapewni ocieplenie.Nasi klienci mogą wybierać spośród wielu technologii. Najtańszą jest ocieplenie domu wełną mineralną. Najefektywniejszą zastosowanie pianki poliuretanowej” - informuje Sławomir Stachowicz z Domu Mistrza - “Grubość warstwy ocieplenia dobiera się do grubości ściany”. Ściany można ocieplić od wewnątrz, lub od zewnątrz, w zależności od preferencji klienta. 

Ocieplenie podłogi w domu z drewna

[wpdiscuz-feedback id="4t6ikpms8d" question="Sądzisz, że ocieplanie podłogi to dobry pomysł?" opened="0"][/wpdiscuz-feedback] Niezależnie od tego, jakie jest przeznaczenie domu z drewna, warto wykonać ocieplenie podłogi. Po zakończeniu budowy domu wykonanie izolacji jest skomplikowane, gdyż wymaga zerwania podłogi. Często zdarza się natomiast, że chłód od gruntu, czy fundamentu, nawet w domu rekreacyjnym, staje się dokuczliwy. Naszym klientom zalecamy ocieplenie podłogi w domach rekreacyjnych. W domach całorocznych jest to konieczność.

Ocieplenie dachu w domu z drewna

Ocieplenie dachu w domu z drewna

Największa utrata ciepła odbywa się przez dach. Ciepłe powietrze unosi się ku górze, i właśnie dach jest tą częścią domu, którą bezapelacyjnie należy ocieplić. “Nawet w domkach typowo letniskowych, zalecam klientom, by przynajmniej 5cm warstwą ocieplić dach” - radzi Sławomir Stachowicz z Domu Mistrza. Warstwę izolacyjną można położyć zarówno na poddaszu użytkowym, jak i nieużytkowym.

Czy okna wpływają na ciepło w drewnianym domu?

Aż 25% strat ciepła ma miejsce z powodu nieszczelności drzwi i okien! W związku z tym zakup tych elementów dobrej jakości, lub ich izolacja, mają sens. Często inwestycja w te elementy z czasem gwarantuje wygodę i staje się bardzo opłacalna. 

Już na etapie planowania należy przemyśleć ile okien i jakiej wielkości powinno się znaleźć w poszczególnych pomieszczeniach. Wielkość okien w pokojach reguluje prawo - musi to być co najmniej ⅛ powierzchni podłóg. To jednak, czy okna znajdą się w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy łazienkach zależy już od wyborów klienta.

Warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji, że przez typowe okno ucieka pięciokrotnie więcej ciepła niż przez ścianę. O ile U ścian wynosi 0,25 W/m²∙K, to maksymalne U okien 1,30 W/m²∙K. Oczywiście i ściany i okna mogą mieć lepsze właściwości (nawet 0,1 W/m²∙K w przypadku ścian i 0,6 W/m²∙K w przypadku okien), ale straty przez powierzchnię okien zawsze są wielokrotnie większe niż przez powierzchnię ścian.

Koszty ocieplenia domu z drewna

Jak skutecznie ocieplić

Koszt ocieplenia domu z drewna jest zależny od jego przeznaczenia, skomplikowania bryły, metrażu, czy wreszcie użytych materiałów.

Koszt ocieplenia letniskowego domu z drewna

Na koszt ocieplenia letniskowego domu z drewna o powierzchni 35m2 i nieskomplikowanej bryle, składają się:

 • ocieplenie ścian warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm,
 • pokrycie ścian od wewnątrz płytą kartonowo-gipsową (lub w przypadku ocieplenia od zewnątrz deską elewacyjną 19 mm),
 • ocieplenie podłogi warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm,
 • ocieplenie dachu warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm. 

Koszt całkowity, zawierający robociznę i materiał, w 2020 roku, to 18 000 - 20 000 zł. 

Koszt ocieplenia całorocznego domu z drewna

Domy całoroczne ociepla się zgodnie z wymaganiami krajowymi, a więc po ociepleniu ściany powinny mieć współczynnik izolacji cieplnej Ucmax=0,25 W/m2K. W naszej przykładowej wycenie zakładamy:

 • ocieplenie ścian warstwą wełny mineralnej o grubości 15 cm,
 • pokrycie ścian od wewnątrz płytą kartonowo-gipsową (lub w przypadku ocieplenia od zewnątrz deską elewacyjną 19 mm),
 • ocieplenie podłogi warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm,
 • ocieplenie dachu warstwą wełny mineralnej o grubości 15cm. 

Przy założeniu, że dom ma powierzchnię 100m2 i nieskomplikowaną bryłę, w 2020 roku koszt robocizny i materiałów wyniesie około 30 000 - 35 000 zł. 

Oprócz wełny mineralnej wykonujemy również ocieplenia za pomocą celulozy i pianki poliuretanowej. Wykorzystanie celulozy zwiększa budżet o 30%, a pianki poliuretanowej o 50 - 60%. Zastosowanie pianki poliuretanowej jest najbardziej efektywne, ponieważ ma najlepsze właściwości cieplne z wymienionych materiałów.

Podsumowanie - czy ocieplenie domu z drewna ma sens?

Jak skutecznie ocieplić

Ocieplenie domu z drewna, niezależnie od jego przeznaczenia, ma sens, warto jednak decyzję o sposobie ocieplenia i zakresie prac podjąć po przeanalizowaniu kilku czynników. 

 1. Należy przemyśleć jak długo w trakcie roku obiekt będzie wykorzystywany. 
 2. Warto przeanalizować budżet przedsięwzięcia i w oparciu o analizy finansowe zdecydować, jakim materiałem budynek będzie docieplany. 
 3. Warstwa izolacji dobierana jest do grubości i właściwości ściany - w przypadku domów mieszkalnych wartości poszczególnych współczynników są regulowane prawnie - musi być tak dobrana, by spełnić wymagania krajowe. 
 4. Podłogę i dach najlepiej ocieplić już w trakcie budowy.

Przede wszystkim jednak warto przemyśleć właściwości domu już na etapie projektowania. Przyjrzeć się wartościom ścian i rozważyć ich grubość, ilości przeszkleń i skomplikowaniu bryły. Te wszystkie elementy, wraz z odpowiednio dobranym źródłem ciepła zapewnią komfort cieplny w domu z drewna.

Czy Państwa zdaniem docieplanie domu z drewna się opłaca?

Powrót

Projekty domów według potrzeb klienta!

Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!

Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!

Złożyć wniosek
dommistrza.pl
TimberCabins

Timber Cabins używa czterech głównych rodzajów plików cookie.

Dommistrza.pl używa czterech głównych rodzajów plików cookie. Kontynuując przeglądanie, wyrażasz zgodę na niezbędne pliki cookie. Możesz również zaakceptować użycie innych plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie i tego, jak ich używamy, można znaleźć w naszym Powiadomieniu o plikach cookie Polityka prywatności i plików cookie. Polityka prywatności