Szybka dostawa
Wysoka jakość
Recenzje
4.4
Elastyczna płatność

Twój koszyk jest pusty

Znajdź nas

Ile kosztuje dom szkieletowy? Co zrobić, aby był tańszy?

Domy szkieletowe najczęściej kojarzą nam się z amerykańskimi programami rozrywkowymi, takimi jak “Extreme Home Makeover”, gdzie ekipa budowlana w tydzień rozbiera stary dom i stawia zupełnie nowy. W Polsce jesteśmy przywiązani do zupełnie innego rodzaju budownictwa i przeświadczeni o tym, że tylko klasyczny sposób budowy gwarantuje nam użytkowanie domu przez kilka pokoleń. W związku z tym wokół domów szkieletowych narosło mnóstwo nieprawdziwych przekonań. Warto przyjrzeć się tej technologii w oparciu o fakty i kosztorysy i dowiedzieć się ile kosztuje dom szkieletowy.

Jak buduje się dom szkieletowy

Budowę domu szkieletowego rozpoczyna się dokładnie tak, jak budowę każdego innego - od zakupu działki i projektu. W zależności od tego czy obszar oddziaływania planowanego budynku wykracza, czy też nie, poza wybraną działkę, należy rozpocząć procedurę uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy. 

Ważnym elementem procesu jest wybranie odpowiedniego sposobu wzniesienia domu. Najszybszą metodą jest wzniesienie domu z prefabrykatów. Wtedy montaż trwa kilka dni. Nieco dłużej, bo 2-3 miesiące, potrwa wzniesienie konstrukcji przez ekipę budowlaną na miejscu. Dodatkowo prace wykończeniowe potrwają 2-4 miesięcy. 

Dużym atutem budowy takiego domu jest brak prac mokrych, co powoduje, że nie ma potrzeby robienia długich przerw technologicznych. To co ważne na tym etapie to dobór doświadczonej i wyspecjalizowanej w kanadyjczykach ekipy budowlanej. Przed podpisaniem umowy warto odwiedzić kilka domów wykonanych przez wybrany zespół i porozmawiać z właścicielami. Takie wizyty mogą zadziałać inspirująco, ale przede wszystkim pozwalają zgromadzić praktyczną wiedzę dotyczącą współpracy z ekipą budowlaną, samej budowy i utrzymania domu. 

To co ważne przy budowie domu szkieletowego to precyzyjne zaplanowanie, na wczesnym etapie, które miejsca w domu będą szczególnie obciążone, czyli gdzie dokładnie będą stały ciężkie meble, wisiały półki kuchenne, etc. W tych miejscach należy zastosować odpowiednie wzmocnienia konstrukcyjne. Warto się zastanowić, czy najcięższe elementy wystroju wnętrza mogą być zlokalizowane na parterze, gdzie można zastosować płytę betonową.

Kolejny etap to podpisanie umowy z ekipą budowlaną. Warto udać się z dokumentem do radcy prawnego, który przeanalizuje zapisy umowy, doradzi ewentualne zmiany i zadba o bezpieczeństwo inwestora. Na tym etapie może się wydawać, że to niepotrzebny dodatkowy koszt, jednak w kontekście możliwych zagrożeń, jest to inwestycja w bezpieczeństwo. Załącznikiem do umowy powinien być harmonogram prac.

Pierwszy etap prac to przygotowanie ścian fundamentowych, lub płyty fundamentowej, w zależności od projektu.  Aby nie podrażać kosztów warto go wykonać w czasie, gdy temperatura zewnętrzna całodobowo nie spada poniżej +5°C. Fundamenty można wylewać również w niższych temperaturach (do  -15°C) przy zastosowaniu cementów wyższych marek, odpowiednich domieszek przeciwmrozowych i okrywanie betonu specjalnymi materiałami, np. matami z trzciny, co może mieć znaczenie dla osób, którym zależy na szybkim zakończeniu budowy. Na fundamentach powstaje podłoga.

Następnie z pionowych drewnianych słupków układany jest szkielet domu. Są one rozmieszczone w stałej odległości od siebie, również w miejscach, gdzie zaplanowane są okna. Słupki następnie są obijane płytami OSB i wiązane u szczytu dwoma oczepami, które wiążą je w ściany. Ściany wspierają strop wykonany z belek drewnianych. Na belkach montowane są płyty OSB, lub deski. Na tym etapie bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednią izolację (często rekomenduje się podwójną izolację), by poprawić właściwości akustyczne obiektu. 

Kolejny krok to wypełnienie ociepleniem przestrzeni między słupkami. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu wełnę mineralną. Aby zabezpieczyć dom przed wilgocią ściany od zewnątrz pokrywa się folią wiatroizolacyjną, a od wewnątrz folią paroizolacyjną. Warto zwrócić szczególną uwagę na uszczelnienie ościeżnic drzwi i okien na połączeniu ze ścianami. Służą do tego specjalne taśmy izolacyjne (wiatroizolacyjne i paroizolacyjne) oraz uszczelki piankowe, uszczelniacze silikonowe i polimerowe.  Na tak przygotowane ściany układane są płyty kartonowo-gipsowe.

Od zewnątrz budynek wybudowany w technologii szkieletowej może zostać wykończony zgodnie z preferencjami inwestora. Można go pokryć tynkiem dekoracyjnym, sidingiem, czy płytką klinkierową. 

Ile kosztuje dom szkieletowy?

ile kosztuje dom szkieletowy i jego budowa

Mówi się o tym, że koszt domu wybudowanego w technologii szkieletowej może być nawet o 30% tańszy niż takiego samego domu wykonanego w technologii tradycyjnej. W zależności od wyborów dokonywanych przez inwestora ta prawidłowość może być prawdziwa, ale nie musi.

To co rzeczywiście różni te dwa typy inwestycji to czas ich powstawania. Cykl inwestycyjny przy domu szkieletowym może trwać nawet 4 miesiące, podczas gdy w technologii tradycyjnej rzadko zamyka się poniżej 12. Oznacza to, że inwestor, który zaciąga kredyt na rzecz domu najczęściej już go zamieszkuje, kiedy zaczyna spłacać raty i jest to niewątpliwy atut tego typu nieruchomości.

Zazwyczaj budowę domu rozpoczyna się od wyboru projektu (zwykleok. 3tyś -4tyś zł). Projekt określa nie tylko jak dom będzie wyglądał, ale również to jak będzie wykonywany. Warto już na tym etapie ustalić z architektem np. przekroje belek konstrukcyjnych (im większe, tym dom droższy), czy konieczną szerokość ław fundamentowych. Na ostateczną cenę domu wpływ będą miały takie parametry jak liczba kondygnacji, liczba ścian i okien, rodzaj dachu, czy instalacji grzewczej. Każdy z wymienionych parametrów można zrealizować w oparciu o różne widełki cenowe. W przypadku ogrzewania kolejne opcje mogą się od siebie różnić nawet o 50 tyś. zł.

Praktyka pokazuje, że dom szkieletowy w stanie surowym o rozmiarze 120m może kosztować średnio około 200tyś zł. Doprowadzenie go do stanu deweloperskiego to kolejne 100tyś zł. Wykończenie domu o takim rozmiarze wewnątrz zazwyczaj realnie kosztuje 1000 zł za m2, więc w przypadku domu o tej wielkości może kosztować 120tyś. zł. 

Czy warto budować dom szkieletowy - zalety

dom szkieletowy zalety

Budowa domu w technologii szkieletowej ma wiele zalet, wynikających zarówno z tempa budowy, jak i rodzaju materiałów używanych do budowy.

Szybka budowa

Jest to jeden z największych atutów tego typu domów. Powstają 3-4 krotnie szybciej niż ich murowane odpowiedniki. Można je budować niezależnie od warunków atmosferycznych, gdyż przy budowie nie wykonuje się prac mokrych, tj. betonowania i murowania. Nie ma potrzeby sezonowania, bo stropy domu nie powstają z betonu a z belek drewnianych. Świetnie sprawdzi się dla inwestorów korzystających z kredytu na budowę domu - często pierwsze raty płacą dopiero po przeprowadzce do domu.

Ekologia

Domy szkieletowe powstają z naturalnych materiałów. Drewno jest materiałem, który rosnąc absorbuje więcej CO2 niż później generuje jego obróbka. Co więcej dom w konstrukcji szkieletowej może być pasywny. 

Energooszczędność

Ściany w całej swojej grubości pokryte są izolacją cieplną, podobnie dach. Dzięki tej izolacji w domu długo potrafi panować temperatura dodatnia mimo braku ogrzewania (nawet przy -30°C). Łatwo jest też ogrzać kanadyjczyka. Nagrzanie domu, w którym panuje kilka stopni, do 21°C może zająć godzinę. Jest to efekt praktycznie niemożliwy przy tradycyjnej konstrukcji. Ze względu na tę właściwość warto ogrzewać tego typu domy prądem, dostosowując harmonogram ogrzewania do własnych potrzeb.

Rozprowadzenie instalacji

Spore oszczędności wynikają z faktu, że instalacje są ukryte pod poszyciem ściany. Łatwiej dzięki takiej lokalizacji w późniejszym terminie dokonywać zmian.

Tańsze fundamenty

Fundamenty domów szkieletowych są węższe niż ich tradycyjnych odpowiedników. To z kolei przekłada się nie tylko na oszczędność czasu przy wylewaniu fundamentów, ale również pieniędzy.

Czy warto budować dom szkieletowy - wady

Lekkie, szybko budowane konstrukcje z drewna mają wiele zalet, ale ich użytkowanie wiąże się też z trudnościami.

Cały budżet płatny od razu

Jeśli inwestor planował budowę w systemie  gospodarczym, to tryb, w którym wszystko musi zapłacić od razu i wynająć do tego specjalistów, nie przypadnie mu do gustu. Tempo budowy domów szkieletowych praktycznie rzecz biorąc nie daje czasu na zaoszczędzenie kolejnej puli gotówki.

Mała bezwładność cieplna

Domy szkieletowe szybko się nagrzewają (zarówno latem, jak i zimą), jak również wychładzają. Właściwie dobrane ogrzewanie to klucz do zadowolenia z użytkowania tego typu nieruchomości. Właściciele radzą też, by zastosować w oknach zasłony, które uchronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się od promieni słonecznych.

Ograniczone możliwości aranżacyjne

Miejsce lokalizacji ciężkich przedmiotów (np. fortepian), mebli, czy półek kuchennych trzeba przewidzieć już na etapie projektu. Tam gdzie nie będzie wzmocnień na tego typu obciążenia nie będzie można sobie pozwolić.

Akustyka

Zdarza się, że domy wykonane w technologii szkieletowej nie tłumią dźwięków, tak jak ich mieszkańcy by tego oczekiwali. Tego typu problemy wynikają z zastosowania materiałów, które przenoszą drgania. Aby wyeliminować tę wadę należy zastosować rozwiązania technologiczne, takie jak łączenie elementów konstrukcyjnych przekładkami z gumy, kauczuku, lub filcu, wykończenie ścian podwójną warstwą płyt kartonowo-gipsowych. Warto też zadbać o to, żeby instalacje nie były połączone z elementami mogącymi przenosić dźwięki.

"Domy szkieletowe buduje się szybko"

domy szkieletowe czas budowy

Mimo, że proces budowy domu szkieletowego jest znacznie szybszy niż w przypadku domów murowanych, to ich trwałość jest porównywalna. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wiele domów tego typu stoi już dłużej niż 100 lat. 

Szybka budowa niesie za sobą korzyści szczególnie dla inwestorów, którzy zaciągają kredyt na budowę nieruchomości. Często mieszkają już w wybudowanym domu, gdy zaczynają spłacać raty kredytu, dzięki czemu oszczędzają na koszcie życia. Decyzję o wybudowaniu tego typu domu można podjąć i zacząć ją realizować właściwie o każdej porze roku. Nie ma potrzeby sezonowania stropów. Inwestora nie ograniczają niskie temperatury. Ta technologia pozwala na szybkie dokonanie dużej zmiany życiowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że budując dom szkieletowy inwestor dba o pozostawienie po  sobie mniejszego śladu węglowego niż w przypadku tradycyjnej technologii, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszego użytkowania. Warto wiedzieć, że ogrzewanie domu szkieletowego jest zazwyczaj tańsze, niż murowanego.

Z czego są Państwo w stanie najłatwiej zrezygnować, aby obniżyć finalny koszt domu? Gdzie będziecie szukać oszczędności?

Powrót

Projekty domów według potrzeb klienta!

Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!

Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!

Złożyć wniosek
dommistrza.pl
TimberCabins

Timber Cabins używa czterech głównych rodzajów plików cookie.

Dommistrza.pl używa czterech głównych rodzajów plików cookie. Kontynuując przeglądanie, wyrażasz zgodę na niezbędne pliki cookie. Możesz również zaakceptować użycie innych plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie i tego, jak ich używamy, można znaleźć w naszym Powiadomieniu o plikach cookie Polityka prywatności i plików cookie. Polityka prywatności