Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!
Wiele domów z drewna już na wczesnym etapie użytkowania traci połysk z powodu braku odpowiedniej konserwacji. Jednak, właściciele takich budynków nie muszą panikować. Aby przywrócić blask drewnianej konstrukcji, wystarczy zadbać o jej właściwą pielęgnację. Przy niewielkim wysiłku związanym z renowacją, domy drewniane całoroczne do 50 tys. będą cieszyć każdego zwolennika takich budynków.
Istnieją 3 podstawowe kroki, które mogą pomóc nadać Twojemu domowi z drewna kosmetyczną metamorfozę, a także chronić go strukturalnie. Wszystkie przedstawione w tym artykule kroki są równie ważne, a jeśli któryś z nich zostanie pominięty, może to prowadzić do wielu problemów, takich jak – infiltracja powietrza/wody, problem z kurzem, rozwój pleśni, rozkład drewna i plaga owadów.
Odnawianie domów drewnianych obejmuje procesy uszczelniania i stosowania środków ochronnych do drewna. Pierwszy etap przygotowania powierzchni wymaga dużo pracy, ale jest najważniejszy, jeśli chodzi o zapewnienie długotrwałego działania farby/bejcy i uszczelniacza. Dlatego, przede wszystkim należy pamiętać, aby domy drewniane były czyste i suche, w przeciwnym razie nie utrzymają dobrze nowej warstwy środka ochronnego. Przygotowanie drewnianej elewacji polega na oczyszczeniu drewna – jest to pierwszy krok do odpowiedniej konserwacji. Możesz to zrobić używając mydła z wodą i gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Wyczyść dokładnie drewno przy użyciu mieszanki, a następnie spłucz całość wodą. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że drewno należy czyścić przed każdym nałożeniem nowej warstwy środka ochronnego – farba/bejca będzie lepiej przylegać i nie powstaną nieestetyczne grudki.
Nakładanie środka ochronnego na domy drewniane jest konieczne dla ich ochrony. Na rynku istnieje obecnie wiele rodzajów wykończenia do drewna, które służą wielu celom, od zabezpieczenia przed pleśnią, po zapobieganie uszkodzeniom UV. Większość z nich ma zawartość substancji stałych, czyli aktywnych składników, które pozostają na drewnie po wyschnięciu środka ochronnego. Aby uzyskać wysokiej jakości wykończenie drewna, poszukaj produktów o zawartości 30% substancji stałych lub znajdź takie, które zawierają ponad 60%. Ważne jest, aby wybrać wykończenie wysokiej jakości, ponieważ będzie chronić domy drewniane przez co najmniej 5 lat pomiędzy kolejnymi malowaniami. Ponadto, wybór odpowiedniego środka w dużej mierze zależy od prawidłowej analizy lokalizacji i otoczenia w celu zlokalizowania problemów z wilgocią, pleśnią, warunkami pogodowymi tak, aby wybrać najlepszy produkt zabezpieczający drewno przed wszelkimi uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki zewnętrzne.
Konieczne jest uszczelnienie odkrytych obszarów, aby zatrzymać transmisję powietrza i wody. Przecieki często pojawiają się w rogach, na około drzwi i okien. Muszą one być uszczelnione od zewnątrz za pomocą wysokiej jakości masy szpachlowej do drewna. Istnieją dwa sposoby uszczelniania domów drewnianych. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu pręta wypełniającego pomiędzy połączeniami bali, który styka się w 2 punktach, aby umożliwić łatwe rozszerzanie lub kurczenie się drewna. Druga metoda odbywa się na 1/4 grubości ścianki z odpowiednim oprzyrządowaniem dla lepszej przyczepności do powierzchni drewna. Jednak, uszczelnianie wykonane w ten sposób zawodzi szybciej i naraża domy drewniane na infiltrację powietrza, wody i owadów, co ostatecznie prowadzi do gnicia kłód. Konserwacja, czy też renowacja domu drewnianego może nie należy do najprostszych czynności, ale z pewnością jest opłacalna. Dzięki temu, Twój dom z drewna będzie w pełni funkcjonalny przez wiele długich lat.
Projekty domów według potrzeb klienta!
Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!
Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!