Szybka dostawa
Wysoka jakość
Recenzje
4.4
Elastyczna płatność

Twój koszyk jest pusty

Znajdź nas

Koszt budowy domu drewnianego: Czy da się tanio?

Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na tanie domy drewniane całoroczne, ceny zaczynają się już od 120 000 zł. Wybudowanie niedrogiego domu możliwe jest również przy użyciu drewna klejonego. Koszt budowy domu z drewna można obniżyć szczególnie podczas wykańczania.

Koszt przygotowania działki i fundamentów

Koszt przygotowania działki i fundamentów

Pierwszym elementem prac budowlanych związanych z budową domu jest odpowiednie przygotowanie działki i wylanie fundamentów. Podanie kosztu przygotowania działki bez wiedzy o jej parametrach jest trudne do określenia i zależne od cen lokalnych. Część działek będzie wymagała np. wyrównania terenu, albo jego utwardzenia (50 - 60 zł za 1 h pracy). Warto jednak wiedzieć, że przed budową działkę należy przygotować poprzez: 

 • ogrodzenie jej, 
 • skoszenie trawy,
 • wycięcie krzaków i drzew z miejsca, w którym ma stanąć budynek i dojazdu, 
 • doprowadzenie wody i prądu (lub zapewnienie dostępu do mediów),
 • przygotowanie zjazdu z drogi pod ciężki sprzęt.

Koszt przygotowania działki pod budowę domu drewnianego będzie tańszy o rozwiązania długoterminowe - np. wynajem toalety, czy postawienie budynku gospodarczego do przechowywania sprzętu budowlanego

Koszt fundamentów jest zależny od: 

 • rodzaju, 
 • ukształtowania reliefu,
 • możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu

W Domu Mistrza najczęściej wykonujemy płyty fundamentowe, płyty betonowe ze stopami betonowymi, ławy fundamentowe i fundament punktowy. Średnio 1 m2 fundamentu betonowego kosztuje 150 - 200 zł, dla fundamentów punktowych 150 zł za słupek.

Warto wiedzieć, że koszt wylania fundamentów jest ustalany indywidualnie. Szczególnie trudno znaleźć wykonawcę, gdy spadek terenu na działce jest znaczny (powyżej 60 cm różnicy), nie ma możliwości dojazdu betoniarki, lub gdy grunt jest niestabilny.

Koszt podłączenia wszystkich potrzebnych instalacji

Przed rozpoczęciem budowy na działce musi pojawić się dostęp do prądu i wody. W większości przypadków inwestor będzie zabiegał również o przyłącze kanalizacyjne. Zabiegi mające na celu uzbrojenie działki często należy rozpocząć na wiele miesięcy przed rozpoczęciem budowy.

Już podczas wyboru działki warto zwrócić uwagę na jej uzbrojenie i położenie. Jeśli nie posiada przyłączy mediów, a najbliższa instalacja jest od niej odległa, warto rozważyć zakup innej ziemi. Doprowadzenie prądu, wody i kanalizacji do oddalonej działki jest kosztowne i może sprawić, że taniej będzie kupić… droższą działkę.

Przyłącze prądu

Cały proces rozpoczyna się od rozeznania jacy dostawcy operują na danym terenie. Warto sprawdzić ceny u wszystkich, bo koszt przyłączenia może się znacząco różnić. Po wyborze dostawcy należy złożyć Wniosek o warunki przyłączenia do sieci elektrycznej. Do dwóch tygodni od złożenia wniosku inwestor powinien otrzymać dokument Warunki przyłączenia do sieci. Po uiszczeniu opłaty dostawca wykona przyłącze i zakończy je skrzynką przyłączową ZK. Resztę instalacji inwestor musi wykonać sam. 

Standardowo moc przyłącza dla domu jednorodzinnego to 15 kW. 

Ceny wahają się w zależności od regionu i dostawcy, ale również długości i rodzaju przyłącza. Tańsze są przyłącza naziemne niż podziemne (nawet +40%). Jeśli długość przyłącza nie przekracza 200m to dla przyłącza naziemnego koszt często oscyluje wokół 1700 - 2000 zł.

Oprócz kosztu wyzwaniem może być również czas. Na podpięcie prądu na potrzeby budowy zwykle czeka się 1-2 miesięcy, na przyłącze stałe nawet do roku!

Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne

Instalacje wodociągowe są zazwyczaj własnością gminy, toteż Wniosek o warunki przyłączenia do sieci wodnej i kanalizacyjnej składa się w miejscowym przedsiębiorstwie wodno - kanalizacyjnym. Taki wniosek musi być później przedstawiony dostawcy mediów. Inwestor ma 3 lata od zatwierdzenia wniosku na wykonanie prac. Za wykonanie przyłącza odpowiada inwestor, a zatem do kosztu samych prac będzie musiał dodać przygotowanie projektu, uzgodnienia projektu, opłaty geodezyjne, czy wreszcie opłatę przyłączeniową. Same kwestie formalne często pochłaniają blisko 5000 zł. Średni koszt wykonania przyłącza wodno - kanalizacyjnego to 200 zł za mb. 

Koszt materiału - ile kosztuje drewno na budowę domu

W Domu Mistrza na cenę domów składa się nie tylko koszt materiału, ale i transportu z montażem. Nasze domy są wykonane z drewna świerkowego, które rośnie na północy Finlandii, a następnie podlega zaawansowanemu procesowi technologicznemu, dzięki któremu zmienia się w belki z drewna klejonego. Te belki są przycinane do rozmiarów konkretnego projektu. Drewniane bale klejone są jednym z droższych materiałów, ale jego właściwości są unikalne:

 • posiadają wysoką wytrzymałość, w związku z tym można z niego budować wysokie budynki,
 • posiadają wysoką odporność na gnicie i inwazję owadów,
 • wybudowane z nich domy mają przyjazny mikroklimat we wnętrzu,
 • posiadają stałą wartość R, a więc ich właściwości izolacyjne w każdym miejscu są stałe,
 • są pozbawione niedoskonałości estetycznych.

Cena drewna na budowę domu jest zależna od rodzaju drewna, jego jakości, długości i grubości. W Europie Środkowej do budowy domów zwykle używa się tańszej sosny, lub droższego świerku. Najdroższe są bale o średnicy 62 lub 71 cm (takie, które nie wymagają już dodatkowego ocieplenia w domach całorocznych), najtańsze są deski grubości 3-4 cm, z których buduje się domki letniskowe. Droższe jest drewno suszone, tańsze są bale zielone. 

Można oszacować, że koszt budowy domu drewnianego za m2 będzie wynosił od 1500 zł w przypadku domku kanadyjskiego, po około 2000 zł w przypadku domu z bali.

Ile może kosztować dach

W domach Domu Mistrza konstrukcja dachu jest już wliczona w cenę. “Gdy ktoś chce wybudować domek drewniany całoroczny tanio zazwyczaj rekomendujemy wzięcie pod uwagę dwóch opcji pokrycia dachowego: gontem bitumicznym średniej jakości i blachodachówką średniej jakości” - informuje Sławomir Stachowicz, Menadżer Działu Sprzedaży i Projektów w Domu Mistrza. Koszt pierwszej opcji to około 60zł/m2, druga kosztuje 80 - 110zł/m2. Jeśli dach ma powierzchnię 150 m2 to koszt pokrycia go średniej jakości gontem będzie kosztowało 9000 zł, a pokrycie go blachodachówką 12 000 - 16 500 zł. Powierzchnię dachu można obliczyć używając kalkulatora powierzchni dachu.

Izolacja - ocieplenie domu

Izolacja - ocieplenie domu

Ocieplanie domu drewnianego całorocznego należy rozpocząć na etapie budowy od zaizolowania podłogi i dachu. Szczególnie ocieplenie podłogi może okazać się niemożliwe po zakończeniu budowy, bo będzie wymagało zerwania podłóg. 

Ściany w naszych domach ocieplamy za pomocą pianki poliuretanowej, granulatu celulozowego i wełny mineralnej. Z tych trzech opcji najtańszą jest ocieplenie wełną mineralną, najefektywniejszą ocieplenie pianką poliuretanową” - doradza Sławomir Stachowicz z Domu Mistrza. Całkowity koszt ocieplenia domu jest zależny m.in. od skomplikowania bryły domu, dachu, grubości ścian, użytego materiału i metrażu. 

Poniżej znajduje się szacunkowy kosztorys na 2020 rok dla domu o powierzchni 100 m2 i nieskomplikowanej bryle (czyli bez balkonów, lukarn, etc.), z dwuspadowym dachem. W wycenie zostało uwzględnione:

 • ocieplenie ścian warstwą wełny mineralnej o grubości 15 cm,
 • pokrycie ścian od wewnątrz płytą kartonowo-gipsową (lub w przypadku ocieplenia od zewnątrz deską elewacyjną 19 mm),
 • ocieplenie podłogi warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm,
 • ocieplenie dachu warstwą wełny mineralnej o grubości 15cm.

Wykonanie wszystkich wymienionych prac wraz z materiałem (wełna mineralna) to koszt 30 000 - 35 000 zł. Przy użyciu granulatu celulozowego wzrośnie on do 39 000 - 45 500 zł, a przy użyciu pianki poliuretanowej do 48 000 - 56 000 zł.

Koszt okien i drzwi

Koszt okien i drzwi

Stolarka może stanowić znaczący element budżetu, kiedy inwestor stara się wybudować domek drewniany całoroczny tanio. “W domach Domu Mistrza okna i drzwi są wliczone w cenę domu” - informuje Sławomir Stachowicz z Domu Mistrza - “Dla wielu naszych klientów to ważne, że nie muszą zajmować się poszukiwaniem okien i drzwi odpowiedniej jakości”. Jakość okien i drzwi ma szczególne znaczenie w budynkach drewnianych ze względu na właściwości drewna i właściwości izolacyjne okien i drzwi. 

Drewno jest materiałem, który pracuje: kurczy się i rozkurcza w zależności od wilgotności i temperatury. W związku z tym konieczne jest kupienie okien i drzwi odpowiedniej jakości i osadzenie ich przez doświadczoną w pracy z tą technologią ekipę budowlaną. 

Kupując okna i drzwi warto zwrócić uwagę na ich parametry izolacyjne - ciepło z domu ucieka nie tylko przez dach i podłogę, ale również okna i drzwi. Wartość U okien może wynosić nawet 0,6 W/m²∙K, ale taniej będzie nabyć takie o U=1,3 W/m²∙K.

Domek drewniany całoroczny tanio można wyposażyć w okna PCV, droższą opcją będzie kupienie okien drewnianych o dobrych parametrach. Zdecydowanie tańsze są okna o typowych rozmiarach niż personalizowane, białe niż oklejone (niemal o połowę!). Takie typowe okno (O-34) w 2020 roku można kupić już za 600 zł. Niedrogie drzwi wewnętrzne z ościeżnicą, wykonane z drewna sosnowego, są dostępne już za 460 zł. Drzwi wejściowe z atestowanym zamkiem to koszt co najmniej 1000 zł.

Ile kosztuje wykończenie wnętrza

Prace wykończeniowe, w zależności od gustu i zasobności portfela inwestora, mogą pochłonąć dowolny budżet. W zasadzie każde pomieszczenie w domu można wykończyć droższymi materiałami. W domach drewnianych niewątpliwym atutem jest możliwość pozostawienia odkrytych ścian, co niesie za sobą oszczędności. Wiele domów drewnianych w standardzie ma również położenie drewnianych podłóg, co pozytywnie wpływa na budżet wykończeniowy. Zwykle najbardziej kosztownymi w wykończeniu pomieszczeniami są kuchnia i łazienki. Koszt budowy domu drewnianego 100 m2 pod klucz w wersji oszczędnej to średnio 300 000 zł, a więc 3000 zł za 1 m2.

Koszt montażu domu z drewna

Producenci domów z drewna zwykle zawierają koszt montażu w cenie domu. 

Potrzebne narzędzia

Przy montażu domów z drewna używa się wielu narzędzi. Do podstawowych przy budowie domów z belek z drewna klejonego należą: wiertarka, wkrętarka, piła, pilarka, wyrzynarka. Przy innych typach domów drewnianych mogą się też przydać: młot kowalski, topór, czy taczka. Zawsze warto mieć na stanie poziomicę i metr. 

Podsumowanie

Dom z drewna można wybudować w wersji budżetowej, ale wymaga to dużej dyscypliny szczególnie podczas wykańczania wnętrz. Elementami na których nie warto oszczędzać są: materiały konstrukcyjne, izolacja i ogrzewanie. Wykończenie wnętrza w domu drewnianym często jest tańsze niż w domach wybudowanych w innych technologiach, ze względu m.in. na:

 • położone podczas budowy podłogi, których koszt jest zawarty w cenie domu,
 • brak konieczności wykańczania ścian, 
 • postawienie ścianek podczas budowy, których koszt jest zawarty w cenie domu,
 • stolarkę wewnętrzną i zewnętrzną, której koszt jest zawarty w cenie domu.

Warto też pamiętać o tym, że budując dom drewniany inwestor może się do niego wprowadzić zazwyczaj po 3-4 miesiącach od rozpoczęcia budowy, a więc znacznie szybciej niż przy budowie domu w innych technologiach. Inwestor zaciągając kredyt na budowę domu często zaczyna go spłacać już mieszkając w domu, a więc może zaoszczędzić na koszcie życia.

Powrót

Projekty domów według potrzeb klienta!

Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!

Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!

Złożyć wniosek
dommistrza.pl
TimberCabins

Timber Cabins używa czterech głównych rodzajów plików cookie.

Dommistrza.pl używa czterech głównych rodzajów plików cookie. Kontynuując przeglądanie, wyrażasz zgodę na niezbędne pliki cookie. Możesz również zaakceptować użycie innych plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie i tego, jak ich używamy, można znaleźć w naszym Powiadomieniu o plikach cookie Polityka prywatności i plików cookie. Polityka prywatności