Szybka dostawa
Wysoka jakość
Recenzje
4.7
Elastyczna płatność

Twój koszyk jest pusty

Znajdź nas

Dom drewniany czy murowany? Który lepszy, jak wybrać?

Każdy, kto kiedykolwiek budował dom wie, że jest to proces wymagający ciągłych decyzji. Jedną w ważniejszych jest wybór technologii i poznanie odpowiedzi co jest lepsze w konkretnym przypadku: dom drewniany czy murowany? 

Niewątpliwie w Polsce popularniejsze są domy murowane. Z roku na rok zyskują jednak popyt na domy drewniane. Wśród Polaków szczególnym powodzeniem cieszą się domy drewniane projektowane na zamówienie kupujących i domy z bali. 

Obecnie można wybierać z tylu opcji, że warto rozważyć która będzie najbardziej odpowiadała danemu inwestorowi. Poniżej znajduje się podsumowanie wad i zalet domów drewnianych i murowanych, które może pomóc w podjęciu decyzji.

Zalety domów z drewna

Drewno to tradycyjny materiał do budowy domu. Na terenie Polski można spotkać wiele starych budynków wykonanych z drewna - większość kamienic ma drewniane stropy, a na Pomorzu znajduje się całkiem sporo tradycyjnych budynków z murem pruskim, które przetrwały stulecia (nawet gdy o nie dbano). Budowa domu z drewna ma sporo zalet.

 1. Czas Budowy. Poza fundamentem przy budowie domu z drewna właściwie nie ma prac mokrych. Zazwyczaj tego typu budynki powstają w 3 miesiące. My nasze budynki montujemy na działce w czasie krótszym niż tydzień!
 2. Oszczędność na czynszu i kosztach życia. Dom powstaje szybko, więc często zaczyna spłacać kredyt już mieszkając w swoim domu!
 3. Ekologiczny materiał. Drewno rosnąć absorbuje więcej dwutlenku węgla, niż później wytwarza jego obróbka. Takie budownictwo wspiera również polski rząd i Lasy Państwowe.
 4. Energooszczędność. Właściciele domów drewnianych chwalą sobie właściwości cieplne swoich nieruchomości, a przede wszystkim niski koszt ich ogrzania.
 5. Modułowość konstrukcji. Zazwyczaj przebudowanie, lub dobudowanie elementów do domu nie stanowi problemu. 
 6. Drewno pozwala na umieszczenie w ścianach dużych przeszkleń, jest wdzięcznym materiałem dla architekta.

Zalety domów murowanych

Domy murowane są bardzo popularne w naszym kraju. Trend wynika po części z faktu, że od dziesięcioleci Polacy korzystają głównie z tej technologii, ale również z zalet domów murowanych.

 1. Można rozpocząć budowę nie posiadając całego budżetu. Dom murowany powstaje przez co najmniej rok, częściej 1,5-2 lat. Przez cały ten czas można zarabiać pieniądze, które potrzebne są do ukończenia budowy.
 2. Duża bezwładność cieplna. Dom powoli się nagrzewa, ale długo utrzymuje temperaturę. To cecha, która świetnie się sprawdza przy tradycyjnych technikach ogrzewania domu.
 3. Trwałość. Budynki murowane są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne.
 4. Akustyka. Ściany i podłogi w domach z cegły pochłaniają dźwięki, dając komfort mieszkańcom.
 5. Dostępność ekip budowlanych. Na rynku pracuje wiele ekip budowlanych, które specjalizują się w budowie domów murowanych. 
 6. Ogniotrwałość. Nie bez znaczenia jest fakt, że budynki murowane mają dość wysoką odporność na ogień.

Wady domów z drewna

Domy drewniane pomimo niewątpliwych zalet mają i wady, które warto znać decydując się na dom w tej technologii.

 1. Cały budżet płatny z góry. Dom drewniany powstaje szybko, dlatego nie ma czasu na gromadzenie dodatkowych środków. O ile przy kredycie to nie problem, to jeśli ktoś nie posiada całości środków od razu, to zaoszczędzenie ich w trakcie budowy będzie trudne do wykonania.
 2. Bezwładność cieplna. Dom drewniany bardzo szybko nagrzewa się zimą, ale i latem. Wymaga więc latem zabezpieczenia okien od nasłonecznionej strony, w przeciwnym razie we wnętrzu może być cieplej niż chcieliby mieszkańcy domu.
 3. Konserwacja. Drewno to naturalny materiał, który wymaga cyklicznej konserwacji i obserwacji.

Wady domów murowanych

Również domy murowane nie są pozbawione wad.

 1. Długi czas budowy. Rok do dwóch lat budowy, konieczne sezonowanie, zatrudnianie najczęściej kilku ekip budowlanych, to częste wyzwania przy budowie takiego budynku. Do tego część prac najlepiej wykonać w suchych i ciepłych porach roku.
 2. Wysoki koszt. Na koszt budowy w tym wypadku nie wpływa tylko cena domu (która statystycznie jest wyższa o 30% niż przy budynkach drewnianych), ale i koszt utrzymania w trakcie budowy domu drewnianego. Skoro na przeprowadzkę trzeba czekać nawet do dwóch lat, to w tym czasie konieczne jest opłacenie innego lokum, oraz często… kosztów kredytu opłacającego budowę.
 3. Kłopotliwe rozłożenie instalacji. Wykonanie instalacji sanitarnej często wymaga wykonania tzw. bruzd.

Dom drewniany czy murowany? Który buduje się szybciej

Budowa domu drewnianego i murowanego zaczyna się zazwyczaj od wylania fundamentów. Tutaj podobieństwa czasowe się kończą.

Dom drewniany może zostać posadowiony na działce bardzo szybko. W Domu Mistrza od zamówienia domu do jego dostarczenia mija średnio 2-3 tygodni. Montaż zabiera 3-4 dni. To oznacza, że dom może zostać wybudowany na działce w mniej niż miesiąc. To termin nieosiągalny dla domów murowanych.

Tradycyjna budowa domu drewnianego zabiera 2-3 miesięcy.

Budowa domu murowanego trwa dłużej, bo w jej trakcie wykonywane są prace mokre. Najczęściej zabiera od 1,5 - 2 lat, a w przypadku domów pasywnych może trwać nawet 3 lata. W pierwszym roku dom jest zazwyczaj doprowadzany do stanu surowego, następnie następuje sezonowanie i w kolejnym roku wykańczanie. Dużym wyzwaniem przy budowie domu murowanego jest odpowiednie zaplanowanie prac. Niestety nawet najlepiej skonstruowany harmonogram nie skróci czasu powstawania nieruchomości do standardów domów drewnianych.

Dom drewniany czy murowany? Ile kosztuje ogrzewanie

Dom drewniany

Koszt ogrzewania to ważny temat w naszej strefie klimatycznej, który może mieć znaczący wpływ na rozwiązanie dylematu: dom drewniany, czy dom murowany? Odpowiedź niestety nie jest prosta. Zarówno domy drewniane, jak i domy murowane, mogą być energooszczędne, a nawet pasywne. Niezależnie od wybranej technologii warto tak przemyśleć projekt, by ogrzewanie domu było tanie.

Ze względu na właściwości materiałów użytych do budowy domów drewnianych i murowanych inna będzie ich charakterystyka cieplna. Dom drewniany bardzo szybko się nagrzewa - właściciele mówią, że nawet o kilkanaście stopni w czasie godziny. W domu murowanym ten proces zajmuje kilka godzin, ale już nagrzany powoli wytraca temperaturę.

Koszt ogrzewania domu jest zależy od kilku parametrów:

 • powierzchni oraz wysokości pomieszczeń,
 • grubości ocieplenia ścian, dachu i fundamentów,
 • liczby mieszkańców prz ogrzewaniu wody,
 • bryły budynku,
 • nasłonecznienia i lokalizacji.

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego dom został wybudowany

Koszt ogrzewania domu drewnianego

Właściciele 100m domów drewnianych koszt ogrzewania wyceniają na 1100-1200 zł. To koszt drewna, które zużywane jest podczas sezonu grzewczego w kominku. Za ogrzanie wody przez cały rok należy do tej kwoty dodać 600 zł.

Koszt ogrzewania domu murowanego

Ogrzewanie domu murowanego o tej samej wielkości zazwyczaj jest bardziej kosztochłonne. Właściciele szacują je przy ogrzewaniu gazem ziemnym na 2700 zł. Cena może być nawet o połowę niższa przy użyciu pompy ciepła.

Koszt ogrzewania domu warto przemyśleć już na etapie projektu. Taniej będzie ogrzać prostą bryłę na planie prostokąta, o małej ilości przeszkleń, bez balkonów i lukarn. Nie bez znaczenia jest też przestrzeń domu - warto ograniczyć się do takiej, która jest rzeczywiście jest potrzebna. Taki zabieg może zaoszczędzić inwestorowi nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Dom drewniany czy murowany? Koszty budowy i eksploatacji

Dom drewniany

Już na etapie planowania budowy warto precyzyjnie przeanalizować koszt budowy i eksploatacji domu. 

Na koszt budowy wpływ ma szereg czynników, w tym: 

 1. skomplikowanie bryły, 
 2. ceny materiałów budowlanych, 
 3. koszt robocizny, podpiwniczenie, 
 4. technologia budowy

Planując wydatki warto wiedzieć, że wszystkie ekstrawagancje projektu odbiją się na koszcie budowy, ale i eksploatacji. Im bardziej złożona bryła, skomplikowany dach, więcej elementów typu balkony, lukarny, tym wyższy koszt nie tylko budowy, ale i ogrzania budynku. Podobnie piwnica, pomimo swojej użyteczności, również wpływa i na koszt budowy (często podwyższa go o 20%!) i ogrzania budynku. 

Koszt eksploatacji budynku jest zależny od: 

 1. ogrzewania
 2. rachunków za prąd,
 3. rachunków za wodę i ścieki,
 4. kosztu wywozu śmieci,
 5. kosztu ochrony,
 6. podatków,
 7. kosztu obsługi domu i nieruchomości,
 8. remontów,
 9. dojazdów.

Z wszystkich wymienionych podpunktów na etapie planowania technologii budowy warto zwrócić szczególną uwagę na ogrzewanie. Reszta kosztów eksploatacji nieruchomości będzie zbliżona.

Mówi się, że koszt budowy domu drewnianego już niższy o około 30% od kosztu budowy domu murowanego. Sprawdźmy jaki jest koszt budowy stumetrowego domu w różnych technologiach.

Koszt budowy domu murowanego

W zależności od regionu Polski koszt budowy 100 m2 domu murowanego do stanu surowego zamkniętego kosztuje między 150 000 - 180 000 zł. Doprowadzenie tego domu do stanu pod klucz zazwyczaj kosztuje jeszcze raz tyle. Podpiwniczenie domu wiąże się ze zwiększeniem budżetu o 20%. Podane kwoty dotyczą prostokątnego domu bez balkonów, z dwuspadowym dachem.

Koszt budowy domu drewnianego

Mówi się, że koszt budowy domu drewnianego jest nawet o 30% niższy niż w przypadku domów murowanych, najczęściej jednak oszczędność sięga 5-8%. Budżetowym rozwiązaniem jest budowa domu szkieletowego, dom z bali może się okazać w praktyce bardzo zbliżony w cenie do murowanego.

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup domu gotowego, jak np. nasza Sarna, która kosztuje 179 999 zł, ale w tej cenie kupujący otrzymuje wyższy standard (m.in. ściany i drzwi wewnątrz obiektu).

Pudsumowanie - czy warto budować dom drewniany, czy lepiej murowany?

Pudsumowanie - czy warto budować dom drewniany, czy lepiej murowany?

Zarówno domy drewniane, jak i murowane, mają swoje wady i zalety. Zanim inwestor zdecyduje się na określoną technologię warto przede wszystkim rozważyć kilka kwestii:

 1. Finanse. Budując z kredytem można wybrać każdą z opcji, ale inwestując własne środki warto realnie ocenić ich stan. 
 2. Czas przeprowadzki. Czy można czekać na nią kilka lat, czy też sprawa jest pilna?
 3. Projekt domu. Czy można go zrealizować w wybranej technologii. 
 4. Ekologia. Warto przemyśleć na ile to ważne, by materiały z których wzniesiono dom były dobre dla planety.
 5. Energooszczędność. Czy wybrany projekt domu i technologia pozwolą na niskie koszty eksploatacji.
 6. Własne preferencje. Zazwyczaj inwestorzy mają swoje przekonania związane z budownictwem i materiałami. 

Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji odwiedzić kilka budynków, których właściciele są zadowoleni ze swoich wyborów. Nie dość, że mogą opowiedzieć o detalach dotyczących budowy domów, to jeszcze posiadają kontakty do specjalistów, którzy pomogli im w osiągnięciu zadowalającego efektu.

A co Państwa zdaniem powinno zaważyć na wyborze?

Powrót

Projekty domów według potrzeb klienta!

Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!

Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!

Złożyć wniosek
dommistrza.pl
TimberCabins

Timber Cabins używa czterech głównych rodzajów plików cookie.

Dommistrza.pl używa czterech głównych rodzajów plików cookie. Kontynuując przeglądanie, wyrażasz zgodę na niezbędne pliki cookie. Możesz również zaakceptować użycie innych plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie i tego, jak ich używamy, można znaleźć w naszym Powiadomieniu o plikach cookie Polityka prywatności i plików cookie. Polityka prywatności