Szybka dostawa
Wysoka jakość
Recenzje
4.5
Elastyczna płatność

Twój koszyk jest pusty

Znajdź nas

Czym zaimpregnować domek drewniany? 4 polecane produkty

czym zaimpregnować domek drewniany
Czym zaimpregnować domek drewniany? Impregnat w kolorze drewna

Czym zaimpregnować domek drewniany to pytanie, które pojawia się w głowach właścicieli nie tylko domków letniskowych, ale i gospodarczych, garaży, altan, czy wiat. Drewno jest świetnym materiałem do budowy, ale wymaga odpowiedniej troski, by przetrwać długie lata.

Czym zaimpregnować domek drewniany? Do impregnacji domków drewnianych przeznaczone są specjalistyczne preparaty. Świetnie sprawdzają się impregnaty na bazie składników naturalnych, takich jak woda czy glina. Pozwalają one drewnu oddychać i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia gnicia lub pleśni.

Wybór impregnatu to pierwszy krok do zabezpieczenia budynku drewnianego przez wpływem czynników zewnętrznych. Co jeszcze trzeba zrobić, żeby zabezpieczyć budynek z drewna?

Impregnacja domku drewnianego - dlaczego jest ważna?

Impregnacja domku drewnianego - dlaczego jest ważna?
Impregnacja domku drewnianego - dlaczego jest ważna?

Drewniana elewacja domku doświadcza działania zróżnicowanych warunków atmosferycznych i promieni UV. Bez odpowiednich powłok zabezpieczających jest bardziej narażona na inwazję owadów, gnicie i pleśń. Niezabezpieczone drewno szybciej się starzeje, szarzeje i jest bardziej podatne na ogień.

Elewacja, o którą się odpowiednio dba, nie tylko będzie dłużej służyła właścicielowi, ale również przez długie lata będzie świetnie wyglądała. Impregnacja znacząco podnosi właściwości ognioodporne drewna, dlatego powinna być wykonywana w okresach zgodnych z zaleceniami producenta impregnatu, lub gdy budynek zaczyna płowieć.

Czym zaimpregnować domek drewniany?

Zanim dokona się wyboru impregnatu do elewacji domu drewnianego warto przemyśleć planowany budżet na całe przedsięwzięcie. Na rynku dostępne są rozwiązania na każdą kieszeń, a przyjęcie budżetu na samym początku znacząco ułatwi podjęcie decyzji.

"Naszym klientom doradzam impregnaty do drewna są wykonane na bazie składników naturalnych. Taki skład pozwala drewnu oddychać, a tym samym chroni je przed gniciem i pleśnią" - mówi Sławomir Stachowicz z Domu Mistrza. Naturalny skład impregnatów jest też lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ekologii.

Przewag impregnatów na bazie składników naturalnych jest wiele:

  • chronią drewno przed gniciem i pleśnią,
  • mają lepszy wpływ na środowisko naturalne,
  • świetnie chronią przed szkodnikami,
  • można je pokryć, po upłynięciu czasu zalecanego przez producenta, innym środkiem,
  • czas pomiędzy kolejnymi aplikacjami może wynosić nawet 20 lat!

W dalszym ciągu popularnymi rozwiązaniami są impregnaty na bazie rozpuszczalnika czy lakieru. Tego typu środki, choć niedrogie, blokują "oddychanie" drewna. Wyzwaniem jest też nakładanie kolejnej warstwy po latach - często występuje nieestetyczne łuszczenie się preparatu.

Wśród wiodących marek, dostępnych na polskim rynku, znajdują się: v33, Tikkurila, Drewnochron, czy Falu rödfärg. Każdy z nich posiada gamę produktów, spośród których można wybrać optymalne rozwiązanie dla swojego domku drewnianego.

Na tym etapie warto rozważyć czy impregnat ma tylko zabezpieczyć ściany, czy również nadać im kolor. Wiele impregnatów można kupić w kolorze bieli, czerni, szarości, zieleni, ochry, czy czerwieni. "Wśród klientów Domu Mistrza najpopularniejszymi rozwiązaniami są: impregnaty transparentne i białe, które podkreślają strukturę drewna" - informuje Sławomir Stachowicz.

Jak zaimpregnować domek drewniany

Drewno to niesamowity materiał budowlany, wymaga jednak odpowiedniej opieki. Zabezpieczenie budynku od zewnątrz jest kluczowe dla jego długowieczności. "Naszym klientom zalecamy impregnację domków drewnianych od razu po wybudowaniu. W trakcie pierwszych lat proces powinien zostać wykonany 3 razy" - mówi Sławomir Stachowicz z Domu Mistrza.

Procedura impregnacji domku letniskowego zalecana przez Dom Mistrza składa się z 3 aplikacji preparatu:

  1. Zaraz po wybudowaniu domku.
  2. Po upływie pół roku.
  3. Po upływie roku.

Kolejne warstwy nakłada się już zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, a więc nawet w odstępach 20letnich.

Konserwacja domku drewnianego

Czym zaimpregnować domek drewniany? Konserwacja domku drewnianego
Czym zaimpregnować domek drewniany? Konserwacja domku drewnianego

Konserwację domku drewnianego należy przeprowadzić, gdy upłynie czas zalecany przez producenta nałożonego preparatu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których czas impregnacji nie jest wiadomy, jak w przypadku zakupu domku letniskowego z rynku wtórnego. Jak wtedy rozpoznać czy już czas na konserwację?

Ważnym sygnałem jest płowienie koloru domku. Jeśli kolor zaczął się zmieniać czas rozpocząć przygotowania do wykonania konserwacji. Składa się na nie:

  • mycie elewacji,
  • usuwanie plam i przebarwień,
  • usuwanie pleśni,
  • zdrapywanie farb olejnych i lakierów z żywicy syntetycznej,
  • inne prace.

Ten etap zwykle rozpoczynają dokładne oględziny i szukanie problematycznych miejsc. Jeśli widoczne są miejsca, które wymagają troski, np. wymiany desek, to dobry czas, by się nimi zająć. Zwykle jednak procedura jest prosta i wymaga użycia środków dostępnych w każdym gospodarstwie domowym.

Mycie elewacji to zwykle pierwszy element procesu. Aby go przeprowadzić potrzebna jest szczotka i woda z szarym mydłem, lub płynem do mycia naczyń. Całą elewację należy solidnie wyczyścić i osuszyć przed impregnacją.

Zwykle w trakcie mycia i suszenia można zauważyć plamy i przebarwienia. Jeśli utrzymają się po wyschnięciu drewna można je delikatnie zetrzeć za pomocą papieru ściernego. To praca, która wymaga uważności, bo odsłonięcie żywej warstwy drewna może spowodować powstanie jaśniejszych przebarwień po impregnacji.

To również właściwy moment, by usunąć pleśń i grzyba za pomocą dedykowanych temu celowi środków. Zawsze należy odczekać z impregnacją tyle czasu ile zaleca producent środków grzybobójczych.

Jeśli uprzednio elewacja była zabezpieczona impregnatem na bazie środka naturalnego, jak woda lub glina, to tego elementu prac nie trzeba będzie wykonywać. Jeśli jednak użyty środek był farbą olejną lub lakierem z żywicy syntetycznej, to trzeba go dokładnie zdrapać. W innym wypadku będzie się łuszczył a nałożony impregnat nie zabezpieczy drewna w odpowiednim stopniu.

To również dobry czas, by zająć się wszelkimi niedoskonałościami. Jeśli gdzieś odstaje deska, brakuje elementów, warto pouzupełniać braki przed nałożeniem impregnatu.

Jeśli po umyciu domku okaże się, że elewacja ma sporo przebarwień warto rozważyć pokrycie go kryjącym kolorowym impregnatem. Taki zabieg może spowodować, że domek będzie wyglądał świeżej i ciekawiej.

Tak przygotowana elewacja powinna całkowicie wyschnąć. Zwykle impregnację domku letniskowego należy wykonać, gdy temperatura otoczenia nie spada poniżej +5° C. Często producenci zalecają, by nie wykonywać jej w pełnym słońcu, oraz by stosunek wilgotności był niższy niż 15%.

Zanim impregnat zostanie nałożony należy zabezpieczyć wszystkie elementy, które mógłby ubrudzić, tj. fundament, rynny, okna, drzwi, czy kamień kostki przy ścianach. Zabezpieczenie należy pozostawić do 7 dnia po malowaniu. Dzięki temu zabiegowi nawet gdy spadnie deszcz spłukany impregnat nie zabrudzi zabezpieczonych elementów.

Impregnat można zwykle nakładać bądź pędzlem, bądź natryskowo. Warto zapoznać się ze specyfikacją wybranego produktu, bo często określa ona rodzaj pędzla, który powinien zostać użyty, ilość warstw do nałożenia, jak również stopień rozcieńczenia preparatu.

Jak dbać o domek letniskowy

Czym zaimpregnować domek drewniany? Jak zadbać o domek letniskowy?
Czym zaimpregnować domek drewniany? Jak zadbać o domek letniskowy?

Zwykle dbanie o drewniany domek letniskowy sprowadza się do regularnych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Warto reagować szybko, gdy zostanie odkryty jakiegoś typu problem, bo uszkodzenie z czasem może się powiększać.

Impregnacja nie służy jednak tylko uzyskaniu ładnego wyglądu, a realnie chroni budynek przed zgubnym wpływem:

  • promieniowania UV,
  • warunków atmosferycznych (w tym wilgoci i wody),
  • grzybów pleśniowych,
  • owadów.

Wpływ promieniowania UV widać gołym okiem. Nawet po kilku miesiącach od wybudowania domku drewnianego może rozpocząć się proces szarzenia drewna. Nie ma on co prawda wpływu na właściwości drewna, ale jest sygnałem, że najwyższy czas na impregnację.

Wilgoć sprzyja namnażaniu się grzybów pleśniowych, co spulchnia drewno i zwiększa poziom jego wilgotności. Zabezpieczenie drewna przed wodą i wilgocią jest więc szczególnie istotne. Warto obserwować elewację po deszczu i diagnozować wtedy, czy odpowiednio się zachowuje.

Owady to ostatni goście, których chcieliby zaprosić właściciele domków letniskowych. Drążąc wnętrze owady niszczą strukturę drewna. Aby zapobiec ich pojawieniu właściciele muszą regularnie przeprowadzać inspekcje domku i w razie zauważenia nieproszonych gości reagować natychmiast. Warto wiedzieć, że impregnatu używamy również po to, by zabezpieczyć drewno przed szkodnikami.

Aby uniknąć inwazji owadów oprócz zastosowania wybranego preparatu na elewacji należy dbać o porządek na działce. Często zanim szkodniki trafią do domu żerują na odpadach drewnianych przechowywanych na działce. Przy drewnianym domu należy szczególnie unikać tego typu składowisk.

W Domu Mistrza staramy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem. W tym artykule zawarliśmy nasze rekomendacje dotyczące impregnacji. Może masz swoje doświadczenia z impregnacją domku drewnianego, którymi chcesz się podzielić z innymi w komentarzu?

Powrót

Projekty domów według potrzeb klienta!

Wybierz projekt, który ci śię podoba albo zaprojektujemy indywidulany projekt razem!

Skontaktuj się ir razem spełnijmy Twoje marzenia!

Złożyć wniosek
dommistrza.pl
TimberCabins

Timber Cabins używa czterech głównych rodzajów plików cookie.

Dommistrza.pl używa czterech głównych rodzajów plików cookie. Kontynuując przeglądanie, wyrażasz zgodę na niezbędne pliki cookie. Możesz również zaakceptować użycie innych plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie i tego, jak ich używamy, można znaleźć w naszym Powiadomieniu o plikach cookie Polityka prywatności i plików cookie. Polityka prywatności