Zyskaj więcej - zapłać mniej!
Wybierz domek z balami ściennymi 44 mm w cenie bali ściennych 34 mm
W dzisiejszych czasach, kiedy globalne ocieplenie staje się coraz bardziej widocznym problemem, podejmowanie ekologicznych decyzji – takich w zgodzie z naturą – jest na porządku dziennym. Z racji tego, że nawet sektor budownictwa zaczął ukierunkowywać się na dobro środowiska, istnieje wiele kwestii z tym związanych, które zaczynają odgrywać dużą rolę w sposobie projektowania domów. Coraz ważniejsze staje się uznanie wpływu na środowisko podczas budowania konstrukcji mieszkalnych. Dlatego, w ostatnim czasie ogromną popularność zyskują domki drewniane.
Taki rodzaj budynku jest w pełni ekologiczny i przyjazny dla środowiska, co w obecnych czasach jest niezwykle ważnym aspektem, który powinien być brany pod uwagę przy zakupie domu. A, co tak naprawdę sprawia, że domki drewniane są doskonałym przykładem zrównoważonego budownictwa? Oto co musisz wiedzieć na temat tych niezwykłych budynków.
Ile kosztuje drewniany domek?
Ostateczna cena domku drewnianego zależy od wybranego projektu, jego modyfikacji, dodatkowych opcji (wybrane pokrycie dachowe, rodzaj okien i drzwi).
Ile kosztuje dom drewniany 100 m?
Cenę standardowego domu drewnianego o powierzchni około 100 m² można znaleźć na naszej stronie internetowej. Jednak na ostateczną cenę składają się opcje dodatkowe takie jak grubość ocieplenia, wybrane pokrycie dachowe, rodzaj okien i drzwi.
Jakie pozwolenia są potrzebne na budowę domu drewnianego?
W przypadku domków o powierzchni do 35 m² zezwolenie na budowę nie jest wymagane, tylko zgłoszenie. Przepisy w sprawie obiektów przekraczających ten metraż są niestety stosunkowo niejasne i mogą być różnie interpretowane.
Ile kosztuje fundament pod domek drewniany?
Cena fundamentu domu drewnianego zależy od rodzaju wybranego fundamentu. Fundamenty słupowe (wiercone) zalecamy jako standardowe rozwiązanie dla naszych produktów, ponieważ najlepiej pasują do konstrukcji podłóg przygotowywanych projektów i są doskonałym wyborem pod względem ekonomicznym.
Niewiele osób wie, że drewno posiada tę niezwykłą właściwość, jaką jest pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Cały ten proces zachodzi w wyniku fotosyntezy drzewa. Natomiast, domek drewniany przez cały proces użytkowania magazynuje tę szkodliwą substancję w swojej strukturze. W każdym metrze sześciennym drewna znajduje się około tona węgla – drzewa faktycznie bardzo szybko wchłaniają węgiel podczas wzrostu i wchłaniają mniej w miarę starzenia się. W miarę upływu czasu, w lesie stare drzewa w końcu umierają, a podczas rozkładu większość zmagazynowanego dwutlenku węgla jest uwalniana do powietrza. Dlatego, lepiej jest wykorzystać takie drzewo do budowy drewnianych domków, które zachowają CO2 w swojej strukturze na dłużej. Większość ludzi zakłada, że wycinanie drzew do celów budowlanych będzie szkodliwe dla środowiska i klimatu, ponieważ wokół będzie mniej drzew, które pochłaniają węgiel z powietrza. Jednak prawda jest taka, że ten węgiel nie jest z powrotem uwalniany do atmosfery.
Niezwykła konstrukcja, jaką jest dom drewniany, jest zbudowana z odnawialnego materiału. To kolejny powód, dla którego domki drewniane są najbardziej ekologicznym materiałem i doskonałym przykładem zrównoważonego budownictwa. Patrząc w dłuższej perspektywie, jedną z największych zalet przyjaznego dla środowiska domku drewnianego jest to, że jest on zbudowany z naturalnie odnawialnego materiału. To prawda, że drzewo najpierw musi być ścięte, aby potem mógł z niego powstać drewniany domek, ale drzewo można zasadzić do odpowiedniej wielkości zbiorów w ciągu 25 do 80 lat, podczas gdy surowce do produkcji cegieł, stali i tworzyw sztucznych odnawiają się tylko w czasie geologicznym (era, epoka, wiek) – skończonym w kategoriach ludzkich. Ponadto, warto jest dodać, że domki drewniane ze względu na to, że są wykonane z naturalnego materiału, doskonale nadają się do recyklingu i biodegradacji. To oznacza, że taki budynek może być ponownie wykorzystany, tym samym nie zaśmiecając planety odpadkami.
Zrównoważony domek drewniany ma najmniejszą ucieleśnioną energię, czyli energię wykorzystywaną do jego przetwarzania, produkcji i transportu, od surowego drzewa do budynku przeznaczonego do użytku konsumenckiego, ze wszystkich głównych materiałów budowlanych, takich jak stali, betonu czy aluminium. Dzieje się tak głównie dlatego, że drewno wymaga jedynie minimalnej obróbki w porównaniu z innymi materiałami. Z tego powodu, domek z drewna może znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w sektorze budowlanym, redukując tym samym również ilość odpadów, zanieczyszczenia i koszty związane z budową. Proces przetwarzania tego naturalnego surowca emitowane jest również dużo mniej dwutlenku siarki, tlenku węgla, węglowodorów, cząstek stałych i lotnych związków organicznych niż konkurencyjne materiały. Natomiast, montaż domków drewnianych został zaprojektowany w taki sposób, aby nie miał najmniejszego wpływu na otaczającą florę i faunę. Prawda jest taka, że produkcja wyrobów z drewna, takich jak gotowe domy drewniane, pochłania 10 razy mniej energii niż produkcja innych materiałów budowlanych.
Jeśli chodzi o zachowanie ciepła w budynku, to dom drewniany gotowy posiada niezwykłe właściwości termoizolacyjne – oczywiście ze względu na to, że jest on całkowicie wykonany z drewna. Wspomniane właściwości polegają na tym, że w strukturze komórkowej drewna są gromadzone pęcherzyki powietrza, dzięki którym wewnątrz budynku jest przyjemnie ciepło zimą i chłodno latem. To sprawia, że domki drewniane wymagają mniej ingerencji urządzeń do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, co oznacza mniej energii elektrycznej. To natomiast prowadzi do znacznie mniejszego zużycia paliw kopalnych, a także jest korzystne dla samych lokatorów, ponieważ rachunki za prąd są zdecydowanie zredukowane. Warto jest dodać, że w dzisiejszych czasach dość popularne jest montowanie paneli fotowoltaicznych na domkach drewnianych, co skutkuje jeszcze mniejszym zużyciem energii elektrycznej, a tym samym jest bardziej korzystne dla otaczającego środowiska.
Mimo że drzewa były używane do budowy konstrukcji od czasów prehistorycznych, zarówno człowiek, jaki i klęski żywiołowe – głównie pożary – sprawiły, że materiał ten był jeszcze niedawno postrzegany jako stosunkowo niewytrzymały i niestabilny w porównaniu z dwoma materiałami, które stały się podstawą przemysłu budowlanego na całym świecie: betonem i stalą. Jednak teraz czasy się zmieniły i specjalne środki ochronne stosowane podczas obróbki drewnianego materiału sprawiły, że domki z drewna są nie tylko wytrzymałe i trwałe, ale również bardzo ekologiczne.
Prawda jest taka, że drewno to jedyny materiał budowlany, który jest pozyskiwany w sposób zrównoważony – czyli nieszkodliwy dla środowiska. Ten naturalny surowiec jest rozsądnie wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym, ponieważ powstają z niego domy drewniane, w których można zamieszkać na całe życie. Chyba nie ma bardziej przyjaznego materiału budowlanego niż drewno, dlatego tak ważne jest, że mogą z niego powstać gotowe domki drewniane dla każdego. Drewno jest również mocne i trwałe, w przeciwieństwie do jego alternatyw w postaci betonu czy stali. Obecnie, zarówno drzewa, jak i ich produkty pochodne są używane w budownictwie od tysięcy lat, a coraz więcej architektów wybiera dziś produkty drewnopochodne jako zamienniki innych materiałów budowlanych.
Prawda jest taka, że domki drewniane są ciepłe, trwałe, wytrzymałe a przede wszystkim ekologiczne. Drewno jest materiałem naturalnym, a gotowe domy są najbardziej przyjaznymi dla środowiska budynkami, w których można cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury. Drewniany domek jest ekologiczny, ponieważ ma niski ślad węglowy i redukuje ilość paliw kopalnych, które jak wiadomo, są bardzo szkodliwe. Drewno jest jedynym zrównoważonym i najstarszym materiałem budowlanym dostępnym na rynku. Z tego powodu, na całym świecie rośnie popularność domów drewnianych. Efektywność energetyczna, krótki czas budowy i przystępne ceny to ważne czynniki. Jednak pamiętajmy o najważniejszej kwestii: czyli o zdrowym środowisku.